Станом на кінець липня цього року урядовці повідомили, що житлові субсидії перепризначено більш ніж 4,3 мільйонам домогосподарств в Україні. І ця цифра більша, аніж торік, розповів директор Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко. За його словами, зростання кількості одержувачів субсидій було спричинене підвищенням цін на житлово-комунальні послуги в Україні.
Втім, за прогнозами чиновників, кількість отримувачів субсидій має скоротитись. Серед причин: тарифи і ціни на житлово-комунальні послуги не будуть підвищуватися такими темпами, як раніше, крім того в Україні підвищилися доходи населення – зросла мінімальна заробітна плата.
Хто не отримає субсидію
Тож саме двократне підвищення "мінімалки" стане головною "запорукою" зменшення кількості субсидіантів, вірять в уряді. Адже субсидія нараховується, якщо людина чи родина має недостатньо доходу для сплати комуналки. Більша мінімалка – більший дохід. Достатній дохід – спроможність платити за все в повному обсязі. Хоча, як на наш погляд, зменшиться швидше цифра субсидій, а не кількість субсидіантів.
Наприклад, якщо ваша родина складається з 3 осіб і батьки отримують 6400 гривень доходу (дві "мінімалки"), то на субсидію претендувати можете. На урядовому сайті teplo.gov.ua є калькулятор розрахунку. Для описаного випадку максимальна сума, яку заплатить родина у випадку оформлення субсидії – 630,4 гривні (у 2017 році).
Якщо ж дохід більший, а кількість людей менша – то відсоток обов'язкового платежу більший. Наприклад, для родини з 2 людей з доходом 15 000 треба буде сплатити за комуналку не менше 5196 гривень. І якщо ваш щомісячний комунальний платіж менший за цю цифру – відповідно, на субсидію розраховувати не варто.
Хто ризикує не отримати субсидію
Позбавляти субсидіантів державної допомоги обіцяють також за борги. У Міністерстві соціальної політики попередили – до 15 серпня українцям треба сплатити борги або домовитись з постачальниками послуг про відтермінування. Тільки за таких умов користувачам продовжать пільги на новий опалювальний сезон.
Оскільки держава бере на себе певні зобов'язання щодо оформлення субсидій, то відповідно і встановлює певні вимоги щодо отримувача субсидій, зокрема, погасити свою заборгованість. В середньому по країні 80% субсидії перепризначені, документи опрацьовані,
– сказав директор Департаменту державної соціальної допомоги Віталій Музиченко.
Як рахуватимуть субсидії для безробітних
На сторінці "Урядовий портал" у ФБ є роз'яснення, чому для нарахування субсидій працездатним особам без офіційного доходу за основу беруть 2 прожиткових мінімуми.
У коментарях до цього посту є чимало зауважень і нюансів, яких запропонований урядом алгоритм не враховує, і лишає за межею платоспроможності деякі категорії громадян.
"Таким "соціально справедливим" рішенням уряд фактично прирік на голодну смерть всіх безробітних у віці 50+, це та категорія населення, яка пенсію ще не отримує, а роботу вже знайти не може", — відзначив керівник "Публічного аудиту" Тарас Галайда.
Зекономлена субсидія — в силі?
Окремі ЗМІ лякають у своїх публікаціях – мовляв, зекономлені субсидійні кошти не зарахують на наступний місяць, а "конфіскують". Це не зовсім так. До 1 вересня люди можуть подати до соціальних органів заяву на відшкодування зекономлених субсидій, запевнили в уряді.
Щоб отримати ці гроші, слід звернутися до органів соцзахисту. Компенсації за невикористані субсидії на газ та електроенергію держава почне віддавати українцям уже за місяць, повідомив віце-прем'єр міністр України Павло Розенко.
У середньому виплачуватимуть до 700 гривень. Право на компенсацію мають сім'ї, які під час опалювального сезону використали газу (стосується лише тих домівок, де встановлений опалювальний котел) та електроенергії менше, аніж визначено нормами споживання. Кошти можна буде отримати у відділенні Укрпошти, або їх надсилатимуть на особисті рахунки.
Детально про економію субсидій: Економити вигідно: як сплачувати за комуналку, якщо в платіжці "нуль"
Однак, дійсно, зекономлені в поточному опалювальному сезоні кошти не переходять на наступний, так само – з минулого на наступний.
Чи треба знову подавати заяву на субсидію
Субсидії громадянам, які отримували таку допомогу в попередньому році, в нинішньому сезоні будуть переоформлені автоматично, розповів Музиченко. Однак тим громадянам, хто орендує житло або у кого відбулися зміни в складі сім'ї чи у доходах, необхідно подавати документи повторно.
Читайте також: Робота для студентів: де і за скільки