Вчора, 9 листопада, в остаточно затвердженому бюджеті на 2024 рік Верховною Радою України показник очікуваного курсу долара був змінений. Раніше йшлося, що курс буде на рівні 41,4 гривні, втім цього не трапилося.

До теми Головну цифру бюджету змінили: яким може бути курс у 2024 році

Під час розмови з 24 Каналом фінансовий аналітик Андрій Шевчишин розповів, що ситуація на ринку виглядає таким чином – інфляція знижується, відповідно тиск на гривню теж знижується. Саме тому Нацбанк вкладає нижчі рівні.

Андрій Шевчишин

Економіст, фінансовий аналітик

Але ж разом з тим ми бачимо, яка різниця зберігається між готівковим та безготівковим ринком. І треба зауважити, що курс, закладений у бюджет, не є орієнтиром для Нацбанку. Андрій Пишний, очільник Нацбанк, на всіх брифінгах окремо зауважує, що немає жодної цілі дійти до такого курсу. Це виключно розрахунковий показник для бюджету, для розмірів доходів та видатків, податкової та митниці.

Втім, про диспропорцію курсів, очікуваного та фактичного, раніше говорив міністр фінансів Сергій Марченко. Він зауважив про занепокоєння щодо укріплення гривні.

Шевчишин визнає, що зараз існує проблема цієї диспропорції. І ситуація досить неочікувана, адже Нацбанк продовжує проводити інтервенції, а курс продовжує укріплюватися.

Тут дуже багато є питань. Наскільки це ефективно, бо торговельний баланс і платіжний баланс погіршуються. Є великі ризики щодо заявлених об'ємів допомоги від наших західних партнерів, бо вона блокується в Європі, а в США не можуть прийняти відповідні законопроєкти,
– додає співрозмовник.

Втім, якщо не буде достатньо міжнародної допомоги, Україна буде вимушена спалювати свої резерви. І відповідно не буде іншого виходу, як змінити ситуацію на міжбанку і відпустити курс.

За словами Андрія Шевчишина, поки про вплив говорити рано, адже ми маємо тільки прогнозовані показники курсу. Водночас є деякі аспекти, які варто врахувати.

Наприклад, ми знаємо, що імпортери закладають курс в ціні товарів вже на рівні 40–42 гривні за долар. Це за винятком деяких імпортерів, наприклад, тих, хто завозить пальне. Тож, для них ці коливання, це тільки збільшення маржі. Відтак вони більше заробляють на різниці й мають можливість купувати надалі,
– каже експерт.

Він пояснює, до на такій різниці заробляють і банки, бо за таких умов можуть викупати в необмеженій кількості валюту на міжбанку і продавати її через касу. Відповідно це впливає на готівковий курс.

Які основні показники бюджету-2024

Відбулися деякі зміни в ухваленому Бюджеті 2024 року. Отож показники доходів бюджету збільшили на 22 мільярди гривень – до 1,768 трильйона гривень, а видатків – 3,35 трильйона гривень.

Інші головні показники Бюджету-2024:

  • Дефіцит на 2024 рік зменшили на 22 мільярди гривень, тож він тепер становить 1,57 трильйона гривень.
  • Прогноз по реальному ВВП зменшили до 4,6% (у першому читанні було 5%).
  • Прогноз по інфляції – 9,7% (у першому читанні було 10,8%).
  • Оборона держави – 1 трильйон 685 мільярдів.
  • Прожитковий мінімум – 2 920 гривень.
  • Мінімальна пенсія – 2 361 гривня.

бюджет-2024 основні показники
Основні показники Держбюджету-2024 / Інфографіка 24 Каналу