► Місія вдруге відмовила
За місяць до нового року Україна все ще в очікуванні нового кредиту від МВФ. У розмірі 5-6 мільярдів доларів. Після тижневої роботи в Україні, місія поїхала, пообіцявши повернутись. Але так і не дала жодних конкретних обіцянок.
Цікаво: МВФ поки не дає Україні кредиту: чи пов'язано це з Коломойським та "Приватбанком"
Прем'єр міністр Олексій Гончарук також обмежився аьстрактною заявою – мовляв, перемови тривають.
Ми провели конструктивні перемовини. Місія оцінила істотний прогрес, досягнутий за останні кілька місяців,
– зазначив Гончарук.
► Коломойський – камінь спотикання
Каменем спотикання, судячи з усього, все ще лишається ситуація навколо "Приватбанку" та його колишнього власника Ігоря Коломойського. Ключовою вимогою місії називають прийняття папламентом закону, який заборонив би повертати націоналізовані банки колишнім власникам. Чи готують такий законопроєкт у "Слузі народу" – там коментувати поки відмовляються. Зате сам Коломойський на тлі важких перемовин і далі сипле скандальними заявами.
"Ми візьмемо 100 мільярдів доларів у росіян. Я думаю, що вони із задоволенням дали б їх нам сьогодні", – заявив олігарх.
До теми: Щоб захистити від Коломойського: "Приватбанк" передали Кабміну
► Криза у перемовинах
На думку економічного експерта Сергія Фурси, у перемовинах з МВФ наступила криза. Адже вже вдруге за осінь українській владі не вдалося переконати МВФ у непохитності своєї позиції.
Минулого разу, коли місія МВФ поїхала, вона залишила домашнє завдання, сказала, що є дві червоні лінії, які не можуть бути перейдені: компроміс із Коломойським і незалежність центрального банку. Судячи з усього, українська влада не змогла їх переконати, що ці дві лінії не будуть перейдені,
– пояснив економічний експерт Сергій Фурса.
► В Україні МВФ виходить за рамки економічних питань: чому
За словами екс-заступника міністра фінансів Олександра Савченка, політичні вимоги Україні МВФ висуває чи не вперше. Фонду не властиво виходити за рамки економічних питань.
"Це вперше в історії, коли міжнародний валютний фонд до економічних, фінансових вимог додав політичні і юридичні, і тут же й суди. Чому? Тому що він вважає, що судова система в Україні корумпована", – сказав міністр фінансів.
Данилюк заявив, що вплив Коломойського на Україну зменшується
Мова йде про слухання в Апеляційному суді справи щодо законності націоналізації "Приватбанку" 19 грудня. У МВФ є великі сумніви у об'єктивності українського суду. Відтак, місія і вимагає гарантій неповернення "Привату" – наприклад, у вигляді відповідного закону. Аби виділені фондом нові кредити потрапили не у кишені Коломойського, а в бюджет.
І коли ці кошти підуть, прямо чи опосередковано на виплату чи компенсації колишнім власникам, чи повернуть банк колишнім власникам, будуть звинувачення керівництву МВФ у сприянні корупції,
– підкреслив Олександр Савченко.
Що треба знати про справу "Приватбанку"?
• Уряд України 18 грудня 2016 року, пославшись на пропозицію НБУ і колишніх акціонерів "Приватбанку" (найбільші – бізнесмени Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов), вирішив націоналізувати найбільший на українському ринку банк.
• Порятунок "Приватбанку" і його вкладників в 2016 році коштував українському бюджету 6,5 мільярдів доларів.
• Ексвласники банку вважають націоналізацію незаконною. Тривають судові суперечки (і в Україні, і в закордонних юрисдикціях).
• Окружний адмінсуд Києва 18 квітня 2019 року за позовом Коломойського скасував рішення про націоналізацію "Приватбанку". У відповідь на це Кабмін, Нацбанк і "Приватбанк" одразу в травні оскаржили це рішення. 15 жовтня "Приватбанк" здобув перемогу в Апеляційному суді Англії та Уельсу у справі проти Коломойського та Боголюбова. Судді вирішили, що "Приватбанк" має достатньо передумов для судового розгляду справи та отримання відшкодування в сумі близько 3 мільярдів доларів. А судовий указ про всесвітній арешт активів залишається чинним до рішення по суті.
• Аби отримати 5 чи 6 мільярдів нового траншу, українська влада має переконати міжнародних банкірів, що компромісу не буде – і Коломойський не отримає ні контролю над своїм колишнім банком, ні їхніх грошей.