Що каже закон
Йдеться про закон №2747 "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Ним держава звільнила від оподаткування благодійну допомогу, зібрану волонтерами з початку великої війни.
Читайте також Тариф підвищили, але чи достатньо цього: чому 2,64 гривні за кіловат все ще замало
Однак, зазначає волонтерка Любов Шипович, проблемою є те, що цей закон прив’язується до постанови Кабміну №112 від 2016 року, яка визначає список товарів та послуг, вартість яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб. Іншими словами, постанова є застарілою.
В цій постанові немає ні дронів, ні антидронових рушниць, ні пультів, ні окулярів, ні старлінків і ще десятків технологічних товарів.
Чого хочуть волонтери
Шипович розповідає: на початку травня був створений проєкт постанови, за якою збір на будь-який товар, що передається військовим, не оподатковується. При цьому самі військові мають підтвердити прийом-передачу відповідним актом.
Стартом дії постанови визначається 24 лютого 2022 року. День початку повномасштабної війни.
Дрони, які не купує Міністерство Оборони, і які лише ми з вами та військові самі для себе купують. Захист Батьківщини – це не просто: збери собі кошти, придбай необхідне, ризикуй життям, а якщо раптом не помреш, то заплати податок на те, що придбав собі для захисту Батьківщини,
– констатує Шипович.
Також 1 червня ЗМІ почала ширитись інформація ніби то саме Мінфін виступає за те, щоб з волонтерів стягували податки, посилаючись, буцім то, на заяву міністра фінансів Марченка.
Скандальний заголовок одразу активно почали ширити українці у соцмережах, обурюючись позицією відомства. Зокрема, репостили скриншоти волонтери.
Скандальний заголовок одного зі ЗМІ, де Мінфін ніби то активно лобіює стягнення податків з волонтерів / Скриншот з Цензор.НЕТ
Що кажуть в Мінфіні
У Мінфіні одразу відреагували. Заяву зробив особисто Сергій Марченко, який спростував свою буцім то цитату "А якщо військові замовлять собі пеньюари?". "Фразу про "пеньюари" та будь-які інші фрази, які можуть когось образити чи знецінити, я не говорив", – написав міністр у фейсбуці.
Також він повідомив: 2 червня відбудеться розгляд питання щодо включення дронів в постанову Кабміну №112. Міністр підкреслив й те, що жодних податків з тих товарів, які передаються ЗСУ, сплачувати не потрібно.
Це діюча норма Податкового кодексу. Тут не може бути жодних інших тлумачень. Наголошую, ті волонтери, хто офіційно ведуть свою діяльність для допомоги армії – не сплачує жодних податків!
Крім того, зазначив він, уряд визначить уповноваженого представника, "який буде забезпечувати як постійну комунікацію, так і вирішення проблемних питань", які постійно виникають у волонтерському середовищі.