Чому ціни перед Великоднем ростуть

Науковиці Інституту аграрної економіки у коментарі 24 Каналу пояснили, що на здорожчення продуктів впливає декілька факторів:

  • піст, через який зростають у ціні овочі,
  • підвищений попит, який штовхає вгору ціни на м'ясні вироби та яйця. Останні, до слова, дорожчають не лише перед Великоднем, але й перед Різдвом та Новим роком також.

Цікаво Долар впаде перед Великоднем: чого чекати від курсу найближчі два тижні

На скільки зростуть ціни

  • Ціна м'яса

Підвищений попит на всі види м’яса напередодні великодніх свят зумовить зростання цін в межах 5–7%.

Наталія Копитець

Провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки

З початком року у роздрібній мережі всі види м’яса здорожчали, окрім курячого філе, свинячої грудинки та соленого сала. Ціни на них знизились на 0,3–2,8%.
  • Ціна яєць

Світлана Пашко під час розмови з 24 Каналом розповідає, що торік Великдень теж припадав на квітень, 24 число, а десяток яєць коштував 36 гривень. Цього ж року ціна зросла у понад два рази.

Світлана Пашко

Старша наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки

Цього року Великдень святкуватимуть так само у квітні – 16 квітня. Але вже станом на кінець березня 2023 року ціна на яйця досягла рівня 71–74 гривень за десяток. Тобто порівняно з торішнім періодом підготовки до великодніх свят ціна зросла у 2,1 раза.
  • Ціна овочів

Інна Сало

Завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки

Зростання цін на овочеві відбувається під впливом сезонного чинника та Великого посту – внаслідок підвищеного попиту на овочеві. Тенденція до здорожчання овочів – на 7–10 % – збережеться до кінця великодніх свят.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчак резюмує, що ціна ріпчастої цибулі суттєво зросла останніми місяцями. Якщо у грудні кілограм коштував 30,63 гривні, то у лютому ціна вже складала 42,31, згідно з Держстатом.

Він підкреслює, що зниження ціни, яке ми можемо спостерігати зараз, – тимчасовий ефект, який триватиме найближчі кілька тижнів, але в середині квітня і до наступного врожаю, який буде сформований десь в кінці травня – на початку червня, може спостерігатися додатковий зріст цін на цей вид овочу.

  • Ціна хлібобулочних виробів

За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, прогнозоване значне здорожчання електроенергії на тлі тривалої енергетичної кризи в країні продовжить всій негативний вплив на цінову динаміку хліба та хлібних виробів. У квітні прогнозується незначне подорожчання хліба – в діапазоні 1 – 3%.