Яка мета впровадження тисячі Зеленського
Напруга була особливо помітна, коли президент України підписав закон про найбільше підвищення податків та запровадив програму Зимової єПідтримки, пише 24 Канал з посиланням на New York Times.
Читайте також Українці масово оформлюють "1000 Зеленського": як отримати цю допомогу зараз
Нагадаємо, що уряд України заявив, що кожен громадянин матиме право отримати одноразову виплату в розмірі 1 000 гривень.
У виданні зазначили, що ця сума досить скоромною, особливо у порівнянні із середньою місячною зарплатою в Україні. Однак влада назвала цей крок способом демонстрації підтримки українців. Сам Володимир Зеленський сказав, що для багатьох сімей і для країни в цілому ця допомога є відчутною.
Водночас аналітики стверджують, що подібна виплата є виваженим кроком українського лідера. Її мета – це зміцнення своєї популярності серед населення, яке дедалі більше втомлюється від війни.
Ця втома ще більше посилилася через цьогорічну мобілізаційну кампанію, яка оголила розкол у суспільстві, а також через корупційні скандали, що затьмарили репутацію уряду,
– пише NYT.
Журналісти відзначили, що виплати у розмірі 1 000 гривень під час економічних труднощів стали своєрідною символічною традицією в Україні. Подібні заходи впроваджували різні уряди протягом останніх двох десятиліть.
Наприклад, сам Зеленський вже запроваджував схожу програму у 2021 році під час пандемії коронавірусу. Тоді уряд пропонував таку суму кожному, хто зробив вакцинацію.
Рішення про виплату виглядає як спроба пом’якшити негативний вплив підвищення податків. Збільшення, яке набуло чинності в неділю — того ж дня, коли стартувала програма підтримки, — передбачає підвищення податку на доходи, спрямованого на військові витрати, з 1,5% до 5%,
– пояснює New York Times.
Якою є думка експертів
Економісти розкритикували програму виплат та назвали її неефективним економічним інструментом. Зокрема, вони стверджували, що невеликі індивідуальні виплати матимуть незначний вплив на стимулювання економіки, тоді як загальну суму було б більш доцільно використати на потреби армії.
Так Юрій Гайдай, старший економіст Центру економічної стратегії, київської дослідницької групи, зазначив, що для суттєвого соціального впливу допомога мала б бути спрямована на українців, які перебувають у скрутному становищі.
Йдеться, зокрема, про такі верстви населення:
- ВПО;
- пенсіонери;
- ветерани.
Як виплата може вплинути на майбутні вибори в Україні
Зазначено, що Зеленський, ймовірно, вже "замислюється про свою долю на повоєнних виборах і може хвилюватися, що він може програти", бо українці хочуть бачити нові обличчя.
Чимало експертів вказують на генерала Валерія Залужного, колишнього головнокомандувача Збройних Сил України, який є на потенційно сильним опонентом Зеленського.
Зауважте! Зокрема, згідно з останнім опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, приватного аналітичного центру, довіра до Зеленського залишається відносно високою та знаходиться на рівні 59%. Однак вона все ж знизилася, бо минулого року складала 77%.