Чи стане Україна другим Сінгапуром та чи бути українському економічному диву – з'ясовували журналісти 24 каналу.
Читайте також: Це популізм, – Верстюк про обіцянки Гончарука підняти економіку на 40%
На думку Гончарука, українська економіка повинна щороку зростати не на 2-3%, а по 5-7%. Саме таким чином прем'єр-міністр збирається втілювати мрію президента Зеленського.
Що таке ВВПВаловий внутрішній продукт – це важливий показник, за яким можна оцінити розвиток економіки країни. Він вказує ринкову вартість всіх вироблених на території країни протягом року товарів і послуг з метою споживання, експорту та накопичення за винятком вартості проміжних товарів і послуг, тобто сировини, палива, енергії, кормів та інших. Цей показник дає уявлення про загальний матеріальний добробут нації.
Однак, на більш конкретні запитання – якими саме будуть кроки на шляху до українського економічного дива – лише загадкова посмішка.
Закликаю вас обговорювати лише ті теми, які ми піднімаємо за підсумками регулярного засідання,
– зазначив прем'єр-міністр.
Щоб підтвердити наміри про 40-відсоткове зростання, уряд має до кінця вересня подати до парламенту програму і представити відповідні розрахунки. Можливо, там ми побачимо й конкретний план дій.
"Це досить амбіційний план. І ймовірність того, що досягнуть 40%, все ж таки невисока. Проте отримати 5-6% зростання протягом кілька років досить реально", – вважає економічний експерт Сергій Фурса.
Сергій Фурса
За словами економістів, українське диво можливе. Найголовніше – мають прийти іноземні інвестори. Першим стимулом буде відкриття ринку землі. Адже сьогодні агрохолдинги за безцінь утримують ґрунти й не підпускають до них ні вітчизняних підприємців, ні іноземців з їхніми високими технологіями.
Тобто тільки земельна реформа дає вам 5% зростання. А якщо раптом вдасться запровадити судову реформу, то всі 7% – дуже легко,
– наголосив Фурса.
Перед новим уряд постають ті самі важкі завдання, які не наважилися втілити у попередні роки: провести судову реформу, аби інвестори могли захищатися від рейдерів; усунути силовиків, які блокують роботу підприємців та вимагають хабарі; реформувати податкову та митницю.
"Обнулити список підприємств, заборонених до приватизації. Приватизація дає нам одноразове надходження. Але так само може і має суттєво підвищувати продуктивність цих підприємств", – додав Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.
Гліб Вишлинський
Державні підприємства, частіше за все просто витягують гроші з бюджету на утримання, не даючи доходів і нарощуючи борги. Тому дешевше їх продати за долар, ніж продовжувати дотувати знову й знову.
Тим більше, що держпідприємства, як наприклад Центренерго чи Укрспирт, служать годівницею для олігархів, які їх контролюють.
Якщо економіка зростатиме, збільшуватиметься й попит на робочу силу та зарплати. З цих зарплат буде більше податків, відповідно, буде можливість підвищувати зарплати бюджетникам та збільшувати пенсії,
– пояснив Вишлінський.
Західні економісти ж поки не вірять, що новий український уряд за рік зможе радикально покращити стан економіки. На думку аналітиків агентства Fitch, зростання ВВП у 2020 році буде таким же, як у попередні роки.
За оцінками Світового банку, якщо Україна зберігатиме темпи росту ВВП на рівні 2-3% на рік, за рівнем життя українці наздоженуть сусідів-поляків лише за 50 років.