Від початку 2024 року українські Сили оборони почали активно завдавати ударів по російських нафтопереробних заводах. Таким чином, росіяни почали скаржитися, хоч і на несуттєвий, але дефіцит пального на місцевих АЗС.

Читайте також Бразилія перетворилася на найбільшого імпортера російського дизелю, – Мельник

Про те, що заправити російські автівки бензином чи дизпальним стало проблематично, відомо з російських пабліків в Telegram. Так, наприклад, деякі мешканці Ростова почали скаржитися на те, що вже дві доби поспіль немає пального.

Під час розмови з 24 Каналом експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев зауважив, що на дефіцит пального в Росії навряд варто очікувати, а от проблеми з постачанням все ж таки будуть.

Геннадій Рябцев

Експерт з енергетичних питань

Вони вже відчуваються. Пальне починає спрямовуватися в центральні регіони Росії з НПЗ, розташованих достатньо далеко від центру. І це стосується передусім бензину.

Тому для того, щоб уникнути нестачі пального, мовить Рябцев, Росія збільшила закупівлі у білоруських виробників, зокрема, з Мозирського заводу.

  • Згідно з джерелами Reuters, в першій половині березня імпорт бензину з Білорусі досяг майже 3 тисяч тонн.
  • Хоч у лютому Росія імпортувала всього 590 тонн, а в січні поставок з Білорусі не було взагалі.

Втім як додає Рябцев, на сьогодні українські атаки дронами на НПЗ Росії дещо зупинилися. Це призвело до зниження цін на нафтопродукти на Санкт-Петербурзькій товарно-сировинній біржі.

  • Ще у середині березня, повідомляє російська служба РБК, вартість бензину А-95 на Санкт-Петербурзькій міжнародній товарно-сировинній біржі перевищила 60 тисяч рублів за тонну вперше з вересня 2023 року. Подорожчали тоді й інші види пального.

Українські дрони на сьогодні спроможні долати відстань у 1 тисячу кілометрів вглиб Росії. Станом на 2 квітня, від атак постраждав завод, що займається виробництвом "Шахедів" у Татарстані. Він розташований в економічній зоні "Алабуга". Втім перші спроби вразити нафтопереробні заводи були ще взимку.

  • У січні українські дрони вразили Туапсинський нафтопереробний завод. Він був відомим великим підприємством Росії, куди сировину для переробки везли із самого Сибіру.
  • А вже наприкінці того ж місяця така доля спіткала завод "Невський мазут" у Петербурзі, де загорілися цистерни.
  • Згодом були атаки на Ільський НПЗ, Афіпський НПЗ, НПЗ "Киришинефтеоргсинтез" та НПЗ "Перший завод" у Калузькій області. І це ще не весь список.
  • Як заявляють у Bloomberg, у березні Україна атакувала один із найбільших нафтопереробних підприємств країни та основного постачальника моторного палива для столичних регіонів Росії – Рязанський завод ПАТ "Роснєфть" під Москвою.

За таких умов агресору стає важче торгувати нафтопродуктами у світі, а в результаті отримувати дохід за це. Крім того, знищення нафтогазової інфраструктури Росії може зупинити виробництво критично важливих компонентів для ракет та боєприпасів, адже для виготовлення вибухових речовин потрібні толуол, сірчана та азотна кислоти.

  • Усі нафтопереробні заводи Росії, що виробляють толуол, виробляють його з нафти.
  • А ті заводи, що виробляють азотну кислоту, виробляють її з аміаку, який, своєю чергою, виготовляється з природного газу.