Що кожен з нас може і має зробити, щоб не мерзнути взимку, – 24 канал розпитав у експертів. Особливо актуальне це питання для мешканців багатоквартирних будинків.

Цікаво Ексклюзивно для читачів 24 каналу: як отримати бонус від криптобіржі Bybit

Що можна зробити в багатоквартирному будинку

Перше і найважливіше, зазначає аналітик "Центру розвитку міст" Юрій Щедрін, – це комунікація. У багатоквартирному будинку має бути відповідальний, у кого були б контакти мешканців всіх квартир. Зараз багато порожніх квартир, до них немає доступу. У випадку надзвичайної ситуації повинен бути доступ до всіх квартир.

Також в будинку має бути людина, яка знає, де є дренажі, і в разі потреби могла б злити теплоносій з опалювальної системи. Бо якщо станеться аварія, а теплоносій з системи не злити, то це загрожуватиме паралічем комунікацій.

По-друге, кожен мешканець має знати організацію, яка його обслуговує: що вона робить, як працює, чи є у неї фахівці, які в разі потреби зможуть зробити поточний ремонт. Варто довідатись, чи здійснила ця організація відповідну підготовку до можливих надзвичайних ситуацій, можливо їй необхідна якась допомога тощо.

Юрій Щедрін

Аналітик "Центру розвитку міст"

Це безпека комунікативна, вона не потребує жодних коштів – просто треба володіти інформацією і бути готовим в разі потреби діяти.

Наступний момент, на який варто звернути увагу. Багато людей придбали електрообігрівачі на випадок проблем з опаленням. Але треба пам’ятати, що в більшості старих будинків електромережа зношена і не розрахована на велике навантаження. Тому жителям багатоквартирних будинків варто особисто перевірити стан електромережі в будинку і власній квартирі, щоб убезпечитись в майбутньому від короткого замикання і пожежі внаслідок перевантаження електромережі. Крім того, потрібно мати контакти і бути на зв’язку з електриком, який би міг в разі потреби усунути неполадки.

Щоб убезпечитись від перевантаження електромережі внаслідок одночасного вмикання великої кількості електрообігрівачів, варто в місцях загального користування в будинку вивісити відповідні оголошення. Це дієвий спосіб попередження людей,
– каже експерт.

Також необхідно перевірити стан опалювальних комунікацій, тобто труб, якими постачається енергоносій. За можливості, труби варто утеплити. Але утеплювати треба правильно – діаметр утеплювача має відповідати діаметру труби. Для цього краще звернутися до спеціаліста, з того ж таки ЖЕКа чи ОСББ. Це недорого коштує. В результаті, тепловтрати зменшаться на 10 – 15%. Економію відчує кожна квартира вже у цьому сезоні.

Обов’язково треба утеплити під’їзд і місця загального користування в будинку. Це можна зробити власноруч за мінімальні кошти. Так, цим мали б займатись ЖЕКи, але у нинішній ситуації навряд чи вони цим займатимуться. Тому треба брати ініціативу у свої руки.

Якщо в будинках є індивідуальні теплопункти (в 4 – 5% столичних будинків, які пройшли тепломодернізацію, є теплопункти), то їх варто додатково налаштувати, бо більшість із них не налаштовані. Для цього треба найняти спеціалістів. Надалі ж це зекономить до 30% теплової енергії, упевнений Юрій Щедрін.

Що можна зробити в приватних будинках

Для індивідуального житлового сектора ситуація з опаленням краща, ніж для багатоквартирних будинків. В приватних будинках є можливість диверсифікації видів палива для обігріву приміщень – шляхом використання як газових, так і твердопаливних котлів. Останні можуть працювати на вугіллі, дровах, палетах, лушпинні тощо.

За словами голови Української асоціації Енергосервісних компаній Олексія Корчміта, в найбагатшій країні Європи – Німеччині – в приватному житловому секторі широко використовують прилади опалення, що працюють на альтернативних видах палива. Зазвичай вони дублюють газ альтернативним паливом у вигляді дров, вугілля або палет, а також електроенергією, яка виробляється зокрема, сонячними панелями або маленькими вітряками.

Олексій Корчміт

Голова Української асоціації Енергосервісних компаній

Універсальної рекомендації для всіх приватних домогосподарств щодо вибору типу палива немає. Диверсифікація видів палива має бути розумною, з прив’язкою до місцевих видів ресурсу

У випадку з диверсифікацією мова може йти не лише про повну відсутність певного виду палива, а, наприклад, про його недостатність. В такому разі заміна старого газового котла на більш сучасний може дати до 15 – 20% економії палива. Коли бракує газу, це може частково вирішити ситуацію.

І знову про багатоквартирні будинки

Щодо багатоквартирних будинків – тут ситуація гірша, тому що диверсифікація видів палива в такому вигляді, як у приватному секторі, неможлива. І тут питання може бути вирішено за ресурсно-організаційної підтримки місцевої або центральної влади.

Хоча я не впевнений, що в цьому опалювальному сезоні ми вже встигнемо,
– застерігає співрозмовник 24 каналу.

Мова йде про теплові насоси, які можуть виробляти теплову енергію з електричної з коефіцієнтом 3:1, видаючи теплоносій з температурою на вході в будинок близько 55 – 60 градусів. Цієї температури теплоносія в переважній більшості випадків буде достатньо для опалення багатоквартирних будинків в холодний період року, окрім, можливо, декількох тижнів протягом опалювального сезону, коли температура навколишнього повітря знижуватиметься до мінус п’яти – мінус двадцяти градусів. Але за середньої температури в регіонах України протягом опалювального сезону на рівні плюс три – плюс п’ять градусів абсолютно достатньо могло б бути теплового насоса.

До теми Значно холодніше: якою буде температура у квартирах цієї зими

Проте цикл проєктування, закупівлі, встановлення і пусконалагоджувальних робіт займає, як правило, три – чотири місяці. До старту опалювального сезону зробити це вже не вдасться. Але це можна зробити до наступного сезону.

Мова йде про комплексне розв'язання проблеми альтернативних способів опалення багатоквартирних будинків, а не індивідуального опалення квартир, нагадує Олексій Корчміт.

Ще одна перешкода на шляху розв'язання проблеми альтернативного опалення багатоквартирних будинків – це те, що сьогодні лише кожен п’ятий будинок має ОСББ, яке може самостійно приймати рішення щодо співфінансування подібних заходів. На жаль, у 80% випадків жителі багатоквартирних будинків не можуть самостійно розв'язувати подібні питання.

І ще раз про те, про що всі знають

Мабуть, не варто повторювати про ковдри, теплу одежу, електричні обігрівачі і навіть спальні мішки, якими варто запастися на випадок (не)очікуваних сюрпризів нинішньої зими. З дитинства всі знають про користь теплоізоляції вікон і дверей. Тепла і затишку оселі додадуть ковдри на підлозі і стінах. Але найголовніше тепло – в наших серцях. Отже, давайте любити і допомагати один одному. І тоді ми точно не замерзнемо цієї зими.