У відомстві пояснюють таке рішення значною кількість вступників-чоловіків призовного віку. До слова, навчання на денній чи дуальній формі в аспірантурі надавало право на відстрочку від мобілізації.
Читайте Вступ в аспірантуру 2024: які головні новації та для кого "двері зачинені"
Вступ на денну форму навчання за контрактом в аспірантуру скасували
Тепер вступати на аспірантуру можна тільки на бюджет на денну форму, а також – на заочну та вечірню форми навчання. Також Міносвіти відкоригувало правила щодо поновлення на навчання в аспірантурі. У відомстві вкотре зазначають, що намагаються зробити усе, аби навчання в аспірантурі не перетворилося на корупційний інструмент уникнення мобілізації.
Наказ МОН про зміни щодо вступу в аспірантуру 2024 / скриншот наказу
Набір в аспірантуру 2024 року відбуватиметься виключно за державним замовленням. Бюджетних місць стане вдвічі більше. Вступ на навчання в аспірантурі за контрактом цього року буде можливий лише на заочній та вечірній формах. Але права на відстрочку такі особи не отримають.
Зауважимо, що загалом вищезгадані зміни оновлюють відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії / доктора мистецтва у 2024 році. Також зміни діють на основі Спеціального Наказу МОН, який ухвалили, зважаючи на спеціальні повноваження, надані законом "Про освіту” на період воєнного стану.
Читайте Міносвіти змінило правила вступу до аспірантури через військовозобов'язаних
Про які зміни мають пам'ятати вступники в аспірантуру
Відповідно до документів у 2024 році:
- Зберігають ЄВІ (єдиний вступний іспит) для всіх вступників в аспірантуру, але змінюють вагу його компонентів під час розрахунку конкурсного балу. Тому всі хто, зареєструвався на ЄВІ у 2024 році, складають його.
- Допуском до вступних іспитів у всіх ЗВО і наукових установах встановлюють оцінку ЄВІ в частині ТЗНК на рівні 160 балів.
- Щодо ЄВІ (частина – іноземна мова), оцінку вступника можуть не враховувати в конкурсному балі при вступі в аспірантуру. Це вирішуватиметься на розсуд закладу або установи, який може врахувати іспит з іноземної мови, або встановити власний іспит. Натомість оцінка, отримана в результаті складання ЄВІ (частина – іноземна мова), залишається обов'язковою для вступу на магістерські програми.
- Кількість бюджетних місць збільшать до 7000.
- За контрактом залишається заочна, а також вечірня форми (остання – як за державним замовленням, так і за контрактом). Що важливо, вечірня та заочна форми навчання не передбачають відстрочки від мобілізації.
- Переведення з інших форм навчання на денну форму навчання буде недоступним.
- Поновлення навчання на денній формі дозволять лише особам, які не є військовозобов'язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволили переривати навчання (вагітність, військова служба, медики тощо).
Чому МОН робить правила вступу в аспірантуру жорсткішими
- Міносвіти України 2024 року робить правила вступу в аспірантуру жорсткішими.
- У відомстві пояснюють це значним ажіотажем серед вступників-чоловіків призовного віку, адже навчання в аспірантурі на денній чи дуальній формі забезпечує право на отримання відстрочки від мобілізації.
- У МОН уточнюють, що до 2022 року до аспірантури щороку вступало 7 – 8 тисяч осіб.
- У 2024 році на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалося понад 246 тисяч осіб. З них 91 561 особа – чоловіки віком 25 – 60 років, у яких вже є ступінь магістра чи спеціаліста.
- У відомстві переконані, що така кількість чітко вказує, що бажання вступити в аспірантуру не вмотивоване бажанням здійснювати дослідження чи вступати на шлях наукової, чи викладацької кар'єри, а швидше іншими чинниками.
- І додають: крім того, існує низка схем, які незаконно пропонують забезпечити потенційним аспірантам вступ на денну форму за контракт для уникнення мобілізації.