В українській мові є низка знайомих слів, які вигадали українські письменники. Які саме твори та ідеї спонукали до їх створення, пише 24 Канал, посилаючись на "РБК-Україна".
Дивіться також Ці скоромовки здатні зламати вам язика: перевірте свої сили
Хто з письменниць вигадав авторські слова
Нові слова, які придумували письменники, з'являлися, коли не вистачало влучності уже наявних, щоб пояснити літературну думку. Разом з тим намагалися, щоб вони були органічними та не порушували словотвору. Авторські слова почали з'являтися у ХІХ столітті й ставлення до них було різним – від відторгнення до захоплення. Серед авторів нових слів були і українські письменниці, які вигадували свої влучні слова.
Авторкою кількох слів, якими користуються зараз усі, є Олена Пчілка, мати Лесі Українки. Вона була популяризаторкою української мови та культури, у такому середовищі виховувала своїх дітей. Зокрема завдяки їй у нашій мові з'явилися слова:
- "переможець",
- "мистецтво",
- "променистий",
- "палкий".
А дехто і приписує їй авторство слова "нестяма".
Ну і сама Леся Українка, не могла не доповнити словник української мови. Вона є авторкою слів:
- "провесна",
- "промінь",
- "невідборонно".
Слово "промінь" вигадала Леся Українка / Freepik
Згадайте, як воно використане у її "Колисковій":
"Місяць яснесенький
Промінь тихесенький
Кинув до нас.
Спи ж ти, малесенький,
Пізній бо час".
Спочатку слово "промінь" використовували лише в літературі, а з часом воно стало терміном – поясненням в геометрії та астрономії.
Марко Мовчок (Марія Вілінська), збагатила українську літературу не тільки новими жанрами – соціально-проблемні оповідання ("Козачка", "Одарка"), баладні оповідання ("Чари", "Максим Гримач"), соціальна повість ("Інститутка"), а й кількома словами:
- "красень",
- "легкодухий",
- "намір",
- "питання",
- "струмінь".
Чи то творчий порив, чи жіноча фантазія – щоб письменниць не спонукало до словотвору, але вони збагатили українську мову. Здогадалися б, що ці з дитинства знайомі слова, вигадані?