У ЗМІ з'явилася інформація, що за порушення учнів каратимуть штрафами. Авторка законопроєкту Наталія Піпа у коментарі Освіті 24 (24 Каналу) заявила, що це неправдива інформація.
Дивіться також Адвокат заявив про штрафи для учнів за російську у школі: авторка законопроєкту відповіла
Чи каратимуть учнів та педагогів за спілкування російською у школі
Народна обраниця повідомила: учнів ніхто не штрафуватиме. Штрафи були і будуть ті самі для вчителів та директора, якщо вони не вживатимуть державну мову.
Ця норма діє вже кілька років. Але основне, що зможе вирішити цей закон, щоб не було різного трактування, що таке "мова освітнього процесу". Тобто – перерва – це освітній процес, чи ні? Позаурочний час, учительська – це освітній процес?
– уточнила нардеп.
І додала, що цей законопроєкт має визначити, що весь заклад освіти, вся його територія і все, що там відбувається, – це освітній процес. Адже до цього було важко довести, що позаурочний час – це теж освітній процес. Тож педагоги будуть змушені спілкуватися лише державною мовою. Також – створювати для дітей разом з батьками українськомовне середовище.
Окрім шкіл нацменшин, бо там не зобов'язують, а рекомендують створювати українськомовне середовище,
– уточнила Піпа.
Натомість освітяни зможуть отримати штраф у разі порушення законодавства.
Якщо хтось почує від вчителя російську мову на території школи, може звернутися до директора або до мовного омбудсмена відразу. Але найкраще мати відеодоказ порушення чи свідків,
– резюмувала нардеп.
Дивіться також На учнів та вчителів у 2025–2026 навчальному році очікують серйозні зміни
Що відомо про законопроєкт Наталії Піпи
- Поданий законопроєкт запроваджує до Закону "Про освіту" поняття "українськомовного середовища" та зобов'язує засновників, керівників, працівників закладів освіти створювати та підтримувати українськомовне середовище.
- Нардеп Наталія Піпа зазначила: важливо збільшувати кількість середовищ, в яких дитина буде спілкуватись українською.
- Маємо позбутися цього умовного правила в головах у освітян, учнів та батьків "пролунав дзвінок – можна будь-якою мовою" (і ми розуміємо, що ця будь-яка – чомусь російська). Має бути сформоване нове правило: "суспільні і публічні місця – державною мовою", переконує народна обраниця.