Так, учні й вчителі повинні будуть розмовляти українською не лише на уроках, а й на перервах, у їдальні та у межах інших активностей на території школи. Адвокат Ігор Фещенко заявив, що батьків тих дітей, які говорять у школі на перервах російською мовою, можуть почати штрафувати, пише "Фокус".
Читайте "Конфлікти і булінг": Рада може заборонити спілкування російською мовою у школі
Як можуть карати за спілкування російською у школі
Фіксувати порушення буде персонал школи, вчителі, які потім доноситимуть інформацію директору. Уже тоді, можливо, адміністрація школи складатиме скарги і направлятиме до мовного омбудсмена, уточнив він.
Юрист при цьому вважає, що ухвалити новий законопроєкт, який підтримали у Міносвіти, буде складно. Усе тому, що це буде додаткове навантаження для батьків – не лише психологічне, а й фінансове.
Якщо проєкт закону все ж ухвалять і його погодить президент, то для малолітніх дітей віком до 14 років відповідальності не буде. За підлітків віком від 14 до 16 років відповідатимуть батьки.
За це передбачені штрафи від 850 до 1700 гривень,
– уточнив Фещенко.
І додав, що діти віком від 16 років відповідатимуть за порушення самостійно.
Однак адвокат зауважив, що наразі питання фіксування цих порушень не так сильно врегульовано.
До теми "Конфлікти і булінг": Рада може заборонити спілкування російською мовою у школі
Наталія Піпа спростувала заяву про покарання учнів
Авторка законопроєкту Наталія Піпа вже відреагувала на цю інформацію та повідомила у коментарі Освіті 24 (24 Каналу), що учнів ніхто не каратиме.
Учнів ніхто штрафувати не буде. Штрафи були і будуть ті самі для вчителів та директора, якщо вони не вживатимуть державну мову. Ця норма діє вже кілька років. Але основне, що зможе вирішити цей закон, щоб не було різного трактування, що таке "мова освітнього процесу". Тобто – перерва – це освітній процес, чи ні? Позаурочний час, учительська – це освітній процес?
– уточнила нардеп.
І додала, що законопроєкт, який вона зареєструвала, дає тлумачення, що весь заклад освіти, вся його територія і все, що там відбувається, – це освітній процес. Адже до цього було важко довести, що позаурочний час – це теж освітній процес.
За словами народної обраниці, відповідно вчителі та директори будуть змушені говорити українською і створювати для дітей разом з батьками українськомовне середовище. Окрім шкіл нацменшин, бо там не зобов'язують, а рекомендують створювати українськомовне середовище.
Тому, коли цей адвокат каже, що дітей будуть карати штрафами, то він відробляє чиєсь замовлення або каже неправду,
– додала вона.
При цьому заявила, що чекає від адвоката спростування інформації, зокрема відповідь про норму закону, яка нібито передбачає покарання дітей.
Наталія Піпа ще раз наголосила: за вживання російської мови у школі каратимуть педагогів у разі ухвалення законопроєкту.
Якщо хтось почує від вчителя російську мову на території школи, може звернутися до директора або до мовного омбудсмена відразу. Але найкраще мати відеодоказ порушення чи свідків. Тоді вже зможуть накласти штраф,
– резюмувала нардеп.
- Нагадаємо, що цю ідею підтримали у Міністерстві освіти і науки України. Що заявив очільник відомства Оксен Лісовий, читайте за посиланням.