Цих грошей вистачило б, щоб закрити борг перед Міжнародним валютним фондом, ще й на чай лишилося б. І Міністерство юстиції заявило, що вже реалізувало перші боргові стягнення. Розпочали ж з українських активів.
Читайте також: "Нафтогаз" відреагував на рішення "Газпрому" розірвати контракт
"Таємниця виконавчого провадження не дозволяє мені називати деталі, але це корпоративні права та грошові кошти, які були на рахунках", – зазначив міністр юстиції України Павло Петренко.
Всього таких активів знайшли на 100 мільйонів гривень. Це менше 1% від заявленого антимонопольного боргу у 172 мільярди. Та в Мін'юсті говорять, що це не кінець, і продовжують шукати російські гроші у вітчизняному бізнесі.
Експерти ж зазначають, що в Україні "газпромівських" грошей майже немає. До того ж Україна може конфісковувати лише те майно, яке перебуває в українській юрисдикції. Якщо якась дочірня компанія, приміром, буде зареєстрована у Швейцарії, Україна не зможе її арештувати.
Я думаю, що ці 172 мільярди, якщо говорити відверто, не будуть сплачені. Тому що, по-перше, у "Газпрому" немає таких активів в Україні. По-друге, це рішення було трохи політичне,
– переконаний експерт у галузі енергетики Андрій Герус.
Саме політичне забарвлення і корумпованість української Феміди для міжнародних судів може стати червоним маркером. І ймовірність підтримки українського рішення в іноземних інстанціях дуже сумнівна, зазначають експерти.
"Газпром" не визнаватиме рішення українського суду і буде намагатись через певні процедури вивести це на рівень міжнародного арбітражу. Але те, що стосується рішення Стокгольмського арбітражу, що б там "Газпром" не робив, які б апеляції не придумував, рішення Стокгольмському арбітражу є остаточним,
– прокоментував президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
А от за рішенням Стокгольмського арбітражу від боргу у 2,5 мільярда доларів "Газпрому" відкараскатись не вдасться. Адже в 2009-му році, коли росіяни підписували контракт з Україною, Стокгольмський суд був зазначений як головний арбітр конфліктів та суперечок. Рішення цієї інстанції вступило в силу ще 28-го лютого 2018 року.
Та до цього часу "Газпром" не сплатив Україні жодної копійки. А щодня прострочення платежу коштує півмільйона доларів пені.
Читайте також: "Північний потік-2" – це не головна газова загроза для України
"Чим довше ігноруватиме "Газпром" виконання рішення Стокгольмського арбітражу, тим більше зростатиме до нього недовіра в Європі з боку його традиційних партнерів", – вважає Гончар.
На відміну від України, у Європі "газпромівських" грошей вдосталь. Російське майно є фактично в кожній країні, куди "Газпром" постачає газ. Це, як мінімум, одне стратегічне підприємство і кілька трейдерів. Найбільше таких підприємств у Німеччині, Австрії, Англії та Швейцарії. І якщо Росія й надалі буде ігнорувати виплати, Україна вимагатиме арешту російських активів і стягнення їх на свою користь. Аналогічну процедуру Мін'юст хоче застосувати і до антимонопольного боргу, визнаним лише українськими судами. Та як переконати Європу у тому, що українська Феміда справедлива і незалежна, не бреться говорити жоден експерт. У Мін'юсті ж говорять, що мають козир в рукаві. Але який саме – не розголошують.