Дивіться оголошення результатів екзит-полу у прямому ефірі на 24 каналі або онлайн у нас на сайті чи на YouTube-каналі 24 каналу. Коли дивитися:

  • 19:45 – розпочнеться прес-конференція на якій оприлюднять результати опитування станом на 18:00 (оголосять після закриття дільниць);
  • 22:00 – оголосять остаточні результати.

Дивіться трансляцію тут: Президентські вибори-2019: онлайн-трансляція на 24 каналі

Що таке екзит-пол? Це опитування виборців, що проводиться соціологічними службами на виході з виборчих дільниць у день голосування, з метою прогнозування його результатів до часу оголошення офіційних даних виборчими комісіями. Виборців опитують на умовах нерозголошення.

Як проходить опитування екзит-полу у 2019 році?

Хто і де проводить екзит-пол? Національний екзит-пол-2019 спільно проводять три соціологічні агентства: фонд "Демократичні ініціативи", КМІС та Центр Разумкова. Вони опитають близько 17 тисяч виборців на виході з 400 дільниць. Адреси дільниць, на яких працює екзит-пол, заздалегідь не розголошувались, щоб уникнути фальсифікацій.

Читайте також: Явка на президентських виборах-2019: скільки українців проголосувало

На кожній виборчій дільниці працює 2-3 особи. Усього буде задіяно близько 1000 інтерв'юерів, які пройшли спеціальне навчання. Інтерв’юери мають спеціальні бейджі із символікою Національного екзит-полу.

В анкеті, яку пропонують заповнити виборцям, є 5 запитань: стать, вік та освіта респондента, коли саме визначилися із кандидатом і за кого віддали голос. Опитування цілком анонімне.

Хто фінансує екзит-пол? Національний екзит-пол-2019 не залежить від жодних кандидатів чи політичних сил і повністю фінансується західними донорами. Зокрема, опитування проводять за підтримки Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, представництва Європейського Союзу в Україні, Міжнародного фонду "Відродження", посольства Канади в Україні.

Директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна розповіла журналістам 24 каналу, що приблизна вартість проведення екзит-полу у першому турі президентських виборів 200 тисяч доларів. У цю суму входить зарплата, організація та транспортні витрати. Щодо вартості другого туру президентських виборів, то Бекешкіна наголосила, що сума буде значно меншою.

Чи можна довіряти екзит-полу?

Екзит-пол – невід'ємний компонент будь-яких демократичних виборів. В Україні це ще й додатковий фактор контролю за проведенням виборів, оскільки майже 70% респондентів не вірять, що вибори в Україні будуть чесними. Враховуючи попередній досвід, похибка опитування екзит-полу може скласти 2,5% для лідерів президентських перегонів і буде в межах 1% для інших кандидатів.

Читайте також: Як голосують в Україні: головне про другий тур виборів

Директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна зазначила, що це вже 15-й екзит-пол, який "Демініціативи" проводять на виході з виборчих дільниць, починаючи з 1998 року.

Так, наприклад, у 2004 році міг перемогти Віктор Янукович, якби екзит-пол не провів незалежне опитування. Саме це допомогло виявити масові порушення на виборах. Якщо розбіжність між даними екзит-полу та результатами підрахунку ЦВК перевищить 4,5% – це вже сигнал про фальсифікації на виборах.


Вибори-2004: кричуща різниця у результатах екзит-полу та ЦВК