Минуло кілька місяців після "обвалу" Португалії і лише декілька тижнів після виділення чергового траншу Греції, як сьогодні Італія опинилась серед ймовірних кандидатів на банкрутство.
Економічні негаразди з європейськими державами схожі на чуму. Країни самі її спровокували, тому що упродовж останніх років займались самозаражуванням. При цьому, лікування вони вирішили відкласти. Як ми знаємо, вчасне втручання лікаря допоможе уникнути важких наслідків, а інколи і смертельних випадків.
Цим правилом всі дружньо знехтували.
Це робили і в Італії. Звичайно, не тільки уряд Сільвіо Берлусконі винен у ситуації. Це стосується як державного апарату, великих корпорацій, так і громадян, котрі звикли жити "в кредит".
На сьогодні італійський національний борг дорівнює 120% ВВП. Це друга рекордна цифра після фінансових зобов'язань Греції. Тому на екстренне засідання вчора зібрались впливові єврочиновники. Вони намагаються заспокоїти інвесторів, довіра яких і так серйозно підірвана, а курс євро падає не перший день.
Наразі економісти Європи не знайшли шлях вирішення фінансових проблем. У випадку Греції, Португалії та Ірландії МВФ і Європейський центробанк погодились прокредитувати, але це нові позики, які потрібно віддавати. Необхідні заходи можна назвати знеболюючою ін'єкцією, але не лікуванням.
Виходом з ситуації можуть бути кардинальні зміни в повсякденному побуті європейських громадян. Вони звикли жити "на широку ногу", беручи кредити в банках і не вміючи розподіляти свої прибутки (доречі, це проблема і українців). У результаті виходить таке: позичають, зарплати не збільшуються, ціни ростуть, а вимоги не зменшуються. Приходить день повернення грошей, а їх просто немає. Цей фінансовий ком зростає і з ним щось треба робити. Зокрема, цей момент вже настав. Проте рецепту швидкого подолання кризи ще не придумали.
У результаті всі економіки країн-членів ЄС, які дуже тісно між собою інтегровані, опиняються на межі колапсу і тягнуть одна одну у фінансову прірву.
Зрозуміло одне, що допустити банкрутства третьої економіки Євросоюза, італійської, не можна. Діяти в такій ситуації потрібно швидко і рішуче. Інвестори, фондові майданчики чекають конкретних кроків і покращення ситуації.