За даними самих мітингувальників, міліція знесла бульдозерами намет, де вони намагались заховатись від дощу. Процес також супроводжувався бійкою активістів з правоохоронцями. "В кількох людей є кров та травми", — повідомили представники так званого "Фінансового Майдану". Згодом вони повідомили, що внаслідок сутичок четверо людей були госпіталізовані.
Разом з тим, у київський міліції наголосили, що силу щодо людей не застосовували. За даними прес-служби відомства, військовослужбовці Нацгвардії лише дали можливість комунальникам відновити належний рівень благоустрою столиці.
За версією правоохоронців, протестувальники проводили акцію протесту біля НБУ близько 21:00. При цьому протестувальники використали будівельні піддони в якості паркану, а також принесли до будівлі НБУ бочки та автомобільні шини. До місця проведення акції прибули комунальники. Вони намагалися демонтувати намети, барикади та укріплення, встановлені на тротуарі. Учасники акції протесту їм активно заважали. У результаті між мешканцями Києва, комунальниками та мітингувальниками виникли сутички. Щоб уникнути протиправних дій, громадян взялись розбороняти військовослужбовці Національної гвардії.
Представники колишньої Партії регіонів та їхні прихильники вже активно заявляють про те, що все це дуже скидається на побиття студентів на Євромайдані та обговорюють обмеження права людей на акції протесту. Окрім того, нинішнього голову МВС Арсена Авакова звинувачують у тому, що він наслідує стиль поведінки свого попередника Віталія Захарченка та неправомірно застосовує силу проти мирних мітингувальників. Однак такі паралелі виглядають не зовсім доречно.
По-перше, Аваков не лише традиційно пообіцяв розібратися, що саме сталося, та покарати тих, хто давав наказ розганяти протестувальників під будівлею Нацбанку. Він звільнив керівника Печерського райвідділу Києва з посади і відсторонив його заступника з громадської безпеки на час розслідування інциденту.
Мною призначено розслідування події, результати якого будуть оприлюднені публічно не пізніше найближчих 48 годин. Працюватиме комісія на чолі з двома заступниками міністра — Екою Згуладзе і Сергієм Яровим,
— заявив міністр.
Окрім того, одразу після інциденту Аваков з’явився навісці події та вибачився перед мітингувальниками.
По-друге, акції під будівлею НБУ протягом останнього року проводилися регулярно і щонайменше половина з них мала замовний характер. У Службі безпеки України вважають, що розігнаний "Фінмайдан" не був виключенням. Голова СБУ Валентин Наливайченко зазначив, що біля НБУ дійсно протестували кредитні боржники, але до них приєднались наймані провокатори, які перетворили акції на бійку.
До провокацій, вважає Наливайченко, причетний один із ліквідованих банків, який вкрав із Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 3,5 млрд гривень. Діючи за вказівками Кремля, агенти намагаються розхитати ситуацію навколо НБУ та інших державних установ.
Цю версію підтверджує також кореспондент Телеканалу новин "24", який перебував вчора на місці подій. За його словами, під стінами НБУ мітингували одразу дві групи людей, які, формально виступали по один бік барикад. Утім, насправді виглядали, як конкуренти. Одні звинуватили інших в тому, що ті мітингують за гроші, аби знівелювати проблему доларових боржників. При цьому люди, які долучилися до акції боржників, за що прийшли мітингувати і проти кого — пояснити так і не змогли; поводились вони вкрай агресивно.
На думку політолога, глави правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергія Тарана, розслідування вчорашнього інциденту під будівлею НБУ покаже, наскільки правоохоронні органи України здатні справлятися як з провокаціями, так і з акціями протесту. "Це буде важливий показник того, наскільки глибоко пройшли реформи в МВС", — додав він.
При цьому глава правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко у бесіді із сайтом каналу "24" зазначив, що зараз не варто впадати в крайнощі та поспішати із висновками.
За словами експерта, перш ніж робити гучні заяви потрібно розібратися у тому, що сталося.
Потрібно розуміти, що право на протест не може бути необмеженим. Якщо мітингувальники порушують права інших громадян, займають вулиці, не дають пересуватися громадському транспорту, або намагаються штурмувати адміністративні установи – неважливо які, Нацбанк, Кабмін, Генштаб, Міноборони – це порушення право порядку. В таких випадках міліція має давати відсіч. Інша річ, якщо, наприклад, дали команду припинити протест і було надмірне застосування сили, якщо було побиття людей, якщо результаті цього були травмовані. Обов’язково потрібно розбиратися,
— наголосив він.
Разом з тим, за словами експерта, претензій до правоохоронних органів зараз є дуже багато. Основна з них – великий рівень корупції та відсутність значних змін. Він також припустив, що серед правоохоронців лишилися люди, які можуть отримувати задоволення від застосування сили. "Але наголошую, що не можна зараз кидатися в крайнощі. Не можна зараз цькувати тільки міліцію, тому що та сама міліція і Нацгвардія мають підтримувати правопорядок, інакше безлад і анархія стануть такою самою реальною загрозою, як і війна", — пояснив експерт.
Від так необхідність розслідування та прийняття відповідних кадрових рішень за його результатами є першочерговим.
При цьому політологи сходяться у думці, що голова МВС зараз відчуває відповідальність за підконтрольне йому відомство, що є хорошим знаком. Більше того, високий рівень суспільного та політичного тиску означатиме, що Аваков буде вимушений подати реальний та детальний звіт про перебіг подій.