Як пише 24 Канал з посиланням на Bob Vila, ці елементи конструкції часто ігнорують та герметизують під час утеплення вікон. Для чого вони потрібні та чому не варто їх перекривати, розповідаємо далі.

Також цікаво Як легко помити вікна на високому поверсі: кілька способів на вибір

Навіщо потрібні дренажні отвори

Основне призначення дренажних отворів – виведення дощової води зсередини віконної рами. Якщо такі отвори справно працюють, вода не накопичується всередині, а отже, зменшується ризик пошкоджень.

Крім водовідведення, дренажні отвори забезпечують циркуляцію повітря, що сприяє регуляції температури всередині приміщення та запобігає утворенню сприятливого середовища для шкідників (наприклад, комарів) й грибка. Також вони зменшують ризик засмічення напрямних вікна сміттям, що може вплинути на його функціональність.

Найчастіше дренажні отвори є у вікнах, схильних до частого контакту з вологою – наприклад, у розсувних, двостулкових або вінілових та алюмінієвих моделях.

Як доглядати за дренажними отворами

Щоб дренажна система працювала належним чином, її потрібно регулярно чистити. З часом отвори можуть забиватися листям, пилом, дрібними гілками, комахами чи іншим сміттям. Регулярна перевірка – особливо до та після сезону дощів – допоможе уникнути проблем.

Для очищення можна використати:

  • балончик зі стисненим повітрям;
  • тонкий гнучкий дріт;
  • маленьку щітку або зубочистку;
  • засіб для чищення труб.

Крім того, варто перевіряти, чи вода справді стікає через дренажні отвори. Для цього достатньо налити трохи води в напрямну або обприскати зовнішню частину вікна з садового шланга. Якщо отвори чисті, вода швидко витече назовні.

Утеплення віконВарто уважно герметизувати вікна / Фото Freepik

Як правильно герметизувати вікна й не заблокувати дренаж

При герметизації вікон надзвичайно важливо не закрити дренажні отвори герметиком – це може призвести до серйозних пошкоджень водою. Після виявлення отворів, які не можна заклеювати, можна розпочати герметизацію.

Основні поради:

  • Використовуйте лише зовнішній герметик (силіконовий або поліуретановий).
  • Очистьте поверхню перед нанесенням (видаліть бруд, пил і старий герметик).
  • Якщо щілина глибока – використайте підкладку перед герметиком.
  • Наносьте герметик плавно, однією лінією, і розгладьте його вологим пальцем або інструментом.
  • Дайте герметику повністю висохнути до контакту з водою.


Водночас уникайте нанесення нового герметика поверх старого та герметизації всіх чотирьох сторін віконної рами – це блокує вентиляцію.

Також не варто заклеювати рухомі частини рами, що порушує функціональність і провокує накопичення вологи.

До речі, перед тим, як переходити до герметизації вікон, зверніть увагу на їхній стан. Можливо, ви виявите ознаки, які свідчать про необхідність заміни вікон.