Газовий лічильник як маховик – акумулює не лише літри, а й гроші з гаманця водіїв. За два тижні скраплений газ здорожчав на 98%. Причина – дефіцит.
Читайте також: Гройсман пообіцяв розібратись підвищенням цін на автогаз
Проблеми виникли тому, що Федеральна служба технічного та експортного контролю Російської Федерації ввела обмеження на поставку ресурсів до України. Контроль не зачепив лише "Роснефть" та її дочірні фірми. А близько половини українського газу з Росії, трохи менше з Білорусі, теж російського походження, продукту власного виробництва та імпорту з інших країн зовсім мало.
Тепер "Роснефть", яка була основним коректором на ринку (маса виробників, великі обсяги, які були здатні миттєво замінити відсутні ресурси на ринку і вирівняти ситуацію), обмежила потік до 35-40 тисяч тонн на місяць,
– прокоментував директор GT Group Владислав Колодяжний.
Сьогодні, 30 серпня, під приміщенням СБУ зібрались активісти. Вони звинуватили спецслужбу у тому, що та сприяла монополізації ринку. У листопаді минулого року за розпорядженням першого заступника голови СБУ Павла Демчини силовики почали зачистку газового сектору. На дрібних трейдерів накладали санкції, блокували розмитнення та звинувачували у фінансуванні тероризму. І хоча цю інформацію згодом не підтвердили, процеси переділу вже запустили. Турбулентність пережили не всі.
СБУ знало, що робить. Попереджали, були зустрічі з СБУ, трейдери ходили до них і депутати, але вони все одно це продовжували, свідомо. Значить Порошенко в долі,
– вважає народний депутат України Сергій Лещенко.
Землетрус у газовому бізнесі нардеп пов'язує з українським бізнесменом і кумом Путіна Віктором Медведчуком. Доки більшість трейдерів переживають кризу, "Глуско" та "ПротонЕнерджі" успішно розвиваються. А ці компанії, хоч і не на пряму, але пов'язують з Медведчуком.
Читайте також: Хто стоїть за підвищенням цін на пальне
Після скандалів з оптовими поставками навесні цього року розпочався наступний етап – зачистка роздрібної торгівлі. Спочатку в Києві буквально за кілька днів прибрали абсолютно всі дрібні заправки. Тепер така ж ситуація і у Дніпрі. Демонтують просто за приписом управління благоустрою. Під приціл влади потрапляють лише вибіркові заправки – слабкі і не брендовані. Порушення ж великих мереж ніхто не помічає.
Немає будь-яких рішень, що та чи інша заправка працює незаконно. Була створена монополія. І вже кінцевим її етапом є те, що компанія "Глуско" та "ПротонЕнерджі" починають диктувати свої умови, які спрямовані на особисте збагачення, а не на розвиток конкуренції,
– зазначив експерт Київської асоціації скрапленого газу Максим Глущенко.
Коли ж ціна на газ сягнула піку, на ситуацію відреагував прем'єр-міністр Володимир Гройсман.
"Я запрошу сьогодні інформацію, аналітику у ДФС, скільки було трейдерів, скільки правоохоронних органів і які правоохоронні органи давали по них запити. Я зроблю цю статистику. Я цю статистику зроблю і покладу президенту на стіл. Тому що я розумію, що там не все так чисто", – сказав Гройсман.
Експерти переконані, що газовий колапс – це затирання ринку для співдружніх компаній "Роснефти". І через космічну вартість вона вже отримала надприбутки. Вирішити ситуацію можна лише, залучивши альтернативних постачальників і збільшивши власний видобуток. Та рецептів про повернення до конкурентного середовища поки що не звучало. Проте є й хороші новини – за прогнозами вже у вересні ціна на газ знизиться до 14 гривень. За цей час ринок встигне оговтатися від шоку.