Нещодавно ми розповідали про те, як три тисячі гектарів на Одещині "віджала" під себе організація, яка нібито опікується проблемами інвалідів, бо знайшла шпарину в законодавстві, якою дуже активно скористалися. Сьогодні мова під про так звану "атошну" тему – виділення земель для учасників АТО.

Читайте також: Кому та як дістається безкоштовна земля від держави

Першочерговість у наділенні їх землею свого часу обіцяв Петро Порошенко і це внесли у закон. Але "під шумок" надання землі "атошникам" можна вписати іще кількадесят прізвіщ людей, які до АТО жодного стосунку ніколи не мали. А раптом "прокатить"?

Синютка
Губернатор Львівщини Олег Синютка

Отаку аферу і виявили на Львівщині. Голова обладміністрації Олег Синютка ще підписав наказ про виділення 83 земельних ділянок біля озера Наварія учасникам АТО. Список потрапив до рук журналістів – і тут почали спливати цікаві нюанси. Кілька новоявлених землевласників справді виявились воїнами АТО, але ж далеко не всі.

Аналітики проекту "Наші гроші – Львів" помітили у списку ім'я екс-депутата Львівської міськради Андрія Дзюбана, який водночас є відомим львівським бізнесменом. Це йому, зокрема, належать компанії "Майстерня карамелі" та "Старий Львів". До списку потрапив і бізнесмен Орест Давидко. А також екс-власник ТОВ "Вуглепромгруп" Микола Кишинський.

Те, що землю виділяли не зовсім атовцям – півбіди. Навколо озера Наварія відпочивають і місцеві мешканці, і львів'яни. Та з якого дива обласні чиновники вирішили, що мають право віддавати ці ділянки під забудову? Усі дерева навколо доведеться вирубати. Людей – ніхто не питав.

На щастя, ті вчасно спохопилися та підняли тривогу. Вимагали не підписувати проекти землеустрою та скасувати скандальні списки. Під облдержадміністрацією провели кілька мітингів і не дали в такий спосіб приховати аферу. Перед людьми довелося виправдовуватись самому губернатору Львівщини Олегу Синютці. Ще тоді, у червні 2018, він пообіцяв детально розібратися зі списками та, навіть, створив задля цього спеціальну комісію.

мітинг
На мітингу під ЛОДА люди вимагали скасувати скандальні списки

Але минув місяць, а у справі не сталося жодних зрушень. Невже чиновники сподівалися, що проблема зникне сама собою, що люди махнуть рукою і афера зі списками буде реалізована? Люди пішли до ОДА із питанням: "Що наперевіряла комісія?" Та почули відповідь, яка вразила всіх: "Жодних порушень не виявили. Усе згідно із законом".

А перевіряли списки чиновники у такий спосіб: розсилали запити до військкоматів, департаменту соціального захисту ЛОДА та держслужбу у справах ветеранів війни. Відтак, комісія отримала підтвердження, що з 83 осіб у списку лише 43 є учасниками бойових дій. Щодо решти 40 – ніби ще чекають відповіді. Але й навіть якщо вони не атовці, то, однак, криміналу нема. Як пояснив заступник губернатора Ростислав Замлінський, згідно з земельним кодексом, кожен громадянин має право отримати ту чи іншу земельну ділянку.

Так і справді, ми всі маємо право, але з реалізацією його у простих громадян не завжди складається. А от прокурор САП Назар Холодницький за часів роботи у Києво-Святошинській прокуратурі теж мав право та отримав кілька ділянок у приміській зоні Києва – на всю свою родину. Місця треба знати – на які ділянки заяви писати.

До слова, активісти губернатора "дотисли" – викликали його безпосередньо на місце та під камери взяли з нього слово: достеменно розібратися, хто і за яким принципом списки на отримання землі складав.

мітинг
Активісти "дотисли" губернатора Львівщини Олега Синютку

Бо тепер Синютка розповідає, що не відав, що підписує. Дивна відповідь для чиновника.

Читайте також: Хто купує псевдожурналістам "корочки" і кого насправді треба вигнати з Верховної Ради

Так от "атошна" схема нині – дуже популярна в нашої влади. Наші журналісти отримують повідомлення про її використання в різних куточках країни. Покласти їй край ми не можемо, але показати дійових осіб обіцяємо – у новому сезоні програми "Центр розслідувань України".