Однак ці слова – черговий обман. Позбавлятися спеціального імунітету народні обранці не воліють. Бо недоторканність дає право нардепам не бути притягнутими до кримінальної відповідальності, затриманими чи заарештованими без згоди Верховної Ради України.

Самопоміч голосувала за всі без виключення подання за зняття недоторканності з народних депутатів,
– сказала народний депутат України, фракція "Об’єднання "Самопоміч" Тетяна Острікова.

Нардепу Євгенію Дейдею інкримінують незаконне збагачення. Дейдей набув у власність квартиру та два дорогі авто, вартість яких у 4 рази перевищує його та сімейні офіційні доходи.

Депутат пояснює – гроші позичив у знайомого підприємця. Однак останній не знав як свідчити і про це телефоном радився з іншими особами. Коли і де позичав кошти сім’ї Дейдея підприємець пояснити не зміг. Недоторканність не зняли.

Читайте також: Як влада та олігархи протистоять інвесторам

Народного депутата Олеся Довгого підозрюють у зловживанні службовими обов'язками. Довгий у співучасті незаконно відчужив понад 44 гектари ландшафтного заказника "Острів Жуків" у Києві. Державі та громаді завдано збитків на понад 1 мільярд гривень. Недоторканність зняли.

Нардепу Андрію Лозовому інкримінують навмисне ухилення від сплати податків. До бюджету Лозовий не сплатив майже 2 мільйони гривень. Недоторканність не зняли.

У хабарництві в сумі 7,5 тисяч доларів слідство обвинувачує Максима Полякова. А Розенблата у зловживанні впливом і хабарництві на суму 295 тисяч доларів. Ці кошти нардепи отримали від представника іноземної компанії за свій вплив на ухвалення рішень в її користь.

А саме внесли до парламенту законопроекти, які створюють пільгові умови для видобутку бурштину та незаконно впливали на посадових осіб різних органів влади та самоврядування.

Докази НАБУ та САП зафіксували у розмовах Полякова. Відзняли передачу частини хабаря помічниці нардепа. Та записали домовленість про хабар із Розенблатом. Недоторканність з обох нардепів знято, але Верховна рада не дозволила їх затримати і заарештувати.

Заплатити понад 300 тисяч гривень застави, носити електронний браслет та здати закордонні паспорти зобов’язав суд Полякова. Такий же запобіжний захід правосуддя призначило Розенблату, однак сума застави більша – 7 мільйонів гривень.

Читайте також: Люди "Самопомочі": хто вони

Крапку в змаганнях за недоторканність Верховна рада ставила 13 липня. Народному депутату Михайлу Добкіну інкримінують зловживання службовим становищем та сприяння шахрайству в умисній змові.

Усе для заволодіння 78 гектарами земельних ділянок Харкова. Це заподіяло громаді збитки у розмірі 178 мільйонів гривень. Недоторканність знято, Верховна Рада дозволила затримати та заарештувати нардепа. Суд зобов’язав Добкіна сплатити 50 мільйонів гривень застави.

Загалом, результат голосування про недоторканність одіозної шістки – 4:2. Досягнути хоч такого рахунку допомагає тиск українців. Адже сотні людей мітингують під стінами Верховної ради.

Саме тиск з боку людей, контроль вас за цими голосуваннями поставив більшість депутатів перед вибором: або ти відверто йдеш проти свого суспільства і вони бачать, що голосування з прикриття Лозового, Розенблата, Полякова викликали обурення. І сьогодні страх перед людьми переламав кругову поруку,
– заявив народний депутат України, фракція "Об’єднання "Самопоміч" Єгор Соболєв.

Однак, забрати недоторканність в усіх нардепів – не вдається. Об’єднання Самопоміч ініціює законопроект про обмежену недоторканність.

Ми розробили законопроект, який дозволяє проводити слідчі дії, в тому числі негласні слідчі дії без рішення парламенту. Який забирає паспорт у депутата, якщо він вже підозрюється у скоєнні злочину,
– розповів Соболєв.

Народні депутати Самопомочі неодноразово вимагають, блокують трибуну – але потрібний законопроект спікер парламенту навіть не включає до порядку денного. Ігнорує і проект про антикорупційний суд – спеціальний незалежний орган для розгляду справ топ-корупціонерів.

Читайте також: Чорний ринок і силовий поділ агробізнесу як наслідок консервації земельної реформи.

Тож кілька нардепів таки програли недоторканність. Та далі їхні долі вирішуватимуть українські суди. І чи виграють українці у боротьбі з депутатами – підозрюваними у злочинах – питання відкрите. Ігри недоторканних продовжуються.