На полях саміту кореспондентка 24 Каналу розпитала міністра закордонних справ Латвії Байбу Браже про те, яким буде комюніке, про відсутність Китаю та можливі переговори з Росією.

Дивіться також Глобальний саміт миру, а не поразки: чому Росію не запросили та за яких умов можливі переговори

Чого Латвія очікує від першого мирного саміту?

Я думаю, що те, що ми вже побачили, – це досягнення, тому що всі об'єдналися навколо мирної формули президента Зеленського. Тож учора на пленарному засіданні, сьогодні на секційних засіданнях, у неформальній частині ми почули різні думки. І я думаю, що ті люди, які стежили або дивилися онлайн, могли почути, що так, є відмінності, є відмінності між тим, що говорив президент Кенії чи президент Польщі.

Але водночас є один головний меседж: агресія – неприйнятна. Ми повинні повернутися до принципів Статуту ООН, і є повна підтримка України. Тож я думаю, що це те, що дуже важливо.

Чи знаєте, яким буде підсумкове комюніке і скільки країн підпишуть цей документ?

Я не думаю, що буде формальне підписання. Я думаю, що країни можуть приєднатися до або після саміту, тому що, знову ж таки, мова йде про основні принципи, про територіальну цілісність, про статут ООН. Тому я думаю, що це те, що прийнятно для більшості країн світу, через це я не передбачаю формальної церемонії підписання. Щодо Латвії – нас влаштовує текст, тому все гаразд.

Але знову ж таки, я думаю, що найважливіше те, що ми маємо ці сто делегацій, які зібралися тут, щоб обговорити принципи миру та висловити підтримку українській мирній формулі, заснованій на тезах президента Зеленського. Цей збір лідерів тут, які зосередилися на темі Україні та на тому, як зупинити війну і як досягти миру, – це те, що відбувається вперше, і це дуже корисно.

Головні теми дискусії – це повернення українських дітей та військовополонених, а також ядерна та продовольча безпека.

Чи обговорювали ви реальні кроки в цьому порядку та як їх досягти?

Є частини, які знову ж таки обговорюються у більш формальній обстановці за цими трьома темами, які були обрані для цього саміту.

У частині гуманітарного виміру ми наголосимо на тому, що має бути повне дотримання Женевських конвенцій щодо військовополонених, тобто доступ міжнародних організацій до військовополонених на території Росії чи на території України, гуманне ставлення до них, можливість їхнього відвідування. Нічого з цього немає, як ми знаємо. Ми щойно бачили, як і в якому стані поверталися українські військовополонені.

Саміт миру
Глава МЗС Латвії на саміті миру з кореспонденткою 24 Каналу / Фото 24 Каналу

Друге, на чому ми хотіли б наголосити, – це теми дітей. По-перше, абсолютно неприпустимо забирати дітей. По-друге, ми знаємо, що їх віддають на всиновлення, що до них погано ставляться, що немає жодних зусиль, щоб показати, як їх повернути.

Тому ми високо цінуємо всі зусилля міжнародних партнерів щодо можливості повернення цих дітей в Україну. Але міжнародні зусилля мають бути набагато більш скоординовані в цьому плані, зокрема і в тому, що стосується Росії.

І, по-третє, реєстр збитків, яких зазнала Україна. Ми працюємо з основною групою в Раді Європи над створенням цього реєстру, щоб він належно функціонував. Тож ми докладаємо дуже-дуже багато зусиль у всіх трьох напрямках.

Що ви думаєте про відсутність Китаю на саміті миру?

Я думаю, що Китай мав би долучитися до цих зусиль як частина міжнародної спільноти, яка ратифікувала статути ООН. Тож Китай мав би бути присутній.

Як ви ставитеся до ідеї запросити Росію на другий Саміт миру?

Росія повинна підписатися під принципами, які ми всі обговорюємо. Тому я думаю, що це найважливіше. Наразі ми не бачимо нічого в поведінці Росії, нічого в риториці Путіна, що доводило б, що Росія прагне миру. Наразі їхня політика — це війна, а не мир. Тому їм треба повернутися до політики миру.

Байба Браже на саміті миру у Швейцарії: дивіться відео

Що ви думаєте про ідею Путіна, про його так званий мирний план, який передбачає окупацію?

Думаю, я згодна з прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, який вчора назвав його (план – 24 Канал) абсурдним. Так, я б сказала, що це досить безглуздо.