Завдяки програмі Erasmus for Young Entrepreneurs Наталя Дейнеко з Запоріжжя змогла почати життя спочатку – далеко від гучних сирен та вибухів. Мати-одиначка швидко адаптувалася до нового середовища та створила власний бізнес у Литві. Зараз вона власниця студії манікюру у литовському місті Каунас.

Коли Росія напала на Україну у 2022 році, 34-річна Наталя разом з донькою Оксаною, якій тоді було 7 років, поїхала у Литву, щоб врятуватися від війни. У той момент жінка й подумати не могла, що зможе успішно займатися улюбленою справою у європейській країні.

Читайте також Попри війну: як студентка з Сумщини втілила мрію про навчання за кордоном

Найважливіше рішення у житті

Наталя вже 8 років розвивається у сфері краси. Зранку 24 лютого жінка, як і завжди, збиралася на роботу у рідному Запоріжжі. Її здивувало повідомлення клієнтки, яка запитувала, чи приходити їй на манікюр, адже в країні почалася війна. Коли Наталя увімкнула новини, то не могла повірити, що все це відбувається насправді. Та жінка настільки любить свою роботу, що пішла на неї навіть у день, коли почалася велика війна.

Увесь день 24 лютого я знімала клієнткам гель-лак з нігтів. Весь жах того, що відбувається, я усвідомила вже вдома. Ми з донькою переїхали до моїх батьків і кілька днів не виходили з дому,
– пригадала Наталя.

Вона ніколи не забуде, як побачила колону українських танків, які їхали головною площею Запоріжжя. У цей момент Наталя зрозуміла, що її реальність змінилася назавжди. Жінка хотіла вивести свою дитину у безпечне місце, то ж 5 березня вона схвалила важливе рішення – вони будуть виїжджати з України. Батько Наталі подзвонив своїм друзям у Литву, й ті погодилися прийняти жінку з дитиною.

фото
У березні 2022 року Наталя вирішила виїхати з України / Фото EU NEIGHBOURS east

Перше розчарування у новій країні та надія на краще

Та у литовському місті Каунас Наталю чекало розчарування – до батькового друга приїхала сім'я з Запоріжжя, то ж місця на них з Оксаною вже не було. Матері й дитині дозволили залишитися на кілька днів, а далі вони мали знайти собі інше житло, адже у маленькій квартирі 11 людям було затісно. Наталя була у розпачі. Вона думала, що нарешті зможе видихнути після важкого шляху й не очікувала на нове випробовування.

11 березня Наталя зареєструвалася у волонтерській організації Stiprūs kartu ("Сильні Разом"), у якій також реєструвалися литовці, які були готові прийняти у себе вдома українські сім'ї. Через кілька днів матір та доньку забрала литовська сім'я.

Нас прийняли як рідних. Виділили окрему кімнату, дали нову постіль, одяг, адже ми їхали взимку, а була вже весна. Для нас зробили цілий бенкет. Ми говорили про те, що сталося, і разом плакали,
– сказала Наталя.

Наталя шукала для себе роботу на заводі і навіть мріяти не могла, що зможе повернутися до улюбленої справи. Завдяки допомозі литовської сім'ї, жінка створила документи приватного підприємця й змогла почати працювати майстром манікюру та педикюру в салоні краси. Через 3 тижні литовська сім'я допомогла Наталі знайти квартиру й позичила гроші на оренду, то ж у жінки почалося нове життя.

Власниця салону, Єва Малюкієне, зібрала кошти, щоб купити для Наталі матеріали, з якими вона могла б працювати. Та оскільки цього все одно було мало, то Єва запропонувала українці освоїти техніку, яка стрімко набирала популярності у світі й не потребував великих затрат, – японський манікюр.

фото
Наталя знову почала займатися улюбленою справою / Фото EU NEIGHBOURS east

Участь в Erasmus for Young Entrepreneurs та шлях до мрії

Однією з клієнток Наталі стала керівниця програми Erasmus for Young Entrepreneurs у Литві Сімона Сімуліте. Вона розповіла українці про програму обміну підприємців й запропонувала взяти у ній участь. На той час умови реєстрації для українців були спрощені: не потрібно було виготовляти безліч документів, адже Наталя вже була у Литві.

Що таке Erasmus for Young Entrepreneurs

Це програма Європейського Союзу з міжнародного обміну під час якого підприємці з досвідом ведення бізнесу до 3-х років можуть повчитися у досвідчених керівників малого бізнесу в інших країнах-учасницях програми. За участь в обміні підприємці-початківці отримують щомісячну виплату, розмір якої залежить від країни-перебування.
Взяти участь у програмі можуть також досвідчені підприємці. Перевагою участі для них є отримання свіжих та новаторських поглядів на їхній бізнес.

Спершу жінка засумнівалася у своїх силах, адже участь у проєкті вимагала значних зусиль, та власниця салону, де вона працювала, погодилася бути її хостом на програмі й запевнила, що допоможе з усім.

фото
На манікюр та педикюр до українки ходять литовки / Фото EU NEIGHBOURS east

Так у Наталі почався новий насичений етап у житті. Для участі у програмі, їй потрібно було написати англійською мовою бізнес-план, стратегію на 6 місяців та зробити презентацію. Наталя розписала весь свій професійний шлях й ціль, якої вона хотіла досягти.

Я дуже задоволена тим, що взяла участь в Erasmus for Young Entrepreneurs, адже це навчило мене дисципліни. Я мусила чітко йти за власним планом й виконувати все, що у ньому написала. Я робила фотосесії своїх робіт, налагоджувала контакти з постачальниками, активно вела соціальні мережі,
– розповіла Наталя.

Завдяки тому, що Наталя розповідала про свою роботу в інстаграмі, у неї появилося багато клієнток-литовок. Жінки приходили до української біженки, щоб підтримати її у складний період, а потім ставали постійними клієнтками. Це допомогло українці дізнатися про їхню культуру та смаки. До прикладу, українки часто обирали яскраві манікюри з блискітками, а серед литовок популярними є лише спокійні тони.

фото
Наталі вдалося швидко сформувати клієнтську базу / Фото EU NEIGHBOURS east

фото
Українка вже вивчила смаки литовок у манікюрі / Фото EU NEIGHBOURS east

Кожні 2 тижні Наталя робила відеозвіт й розповідала про свої успіхи, а кожного місяця зідзвонювалася з керівницею програми з України й звітувала про роботу. Наприкінці проєкту жінка здійснила свою мрію – провела навчання з японського манікюру для інших майстрів.

Завдяки виплатам програми Наталя відкрила власний салон

Під час участі у програмі Наталя отримувала грошову компенсацію. Ці кошти вона не витрачала, й потім за них відкрила власний салон. Завдяки здобутому досвіду українка навчилася вести бухгалтерію в іншій країні, то ж тепер може вести власний бізнес.

Найважче Наталі було подолати мовний бар'єр. У багатьох державних структурах працівники спілкуються виключно литовською. Через це українка записалася на мовні курси. Зараз жінці ще важко говорити литовською, але вона її вже розуміє.

фото
Українка вже відкрила власний салон / Фото EU NEIGHBOURS east

Наталя зізнається – на проєкті вона відкрила у собі такі можливості, про які навіть не здогадувалася. Коли жінці було важко, то поруч з нею була людина, яка завжди підтримувала – її маленька донька. Саме дитина – найбільша мотивація Наталі. Заради неї вона готова вчитися, старатися й багато працювати.

Тепер Наталя хоче стати хостом для іншої українки й поділитися своїм досвідом та знаннями ведення бізнесу у європейській країні. Її мрія – створити успішний онлайн-курс з манікюру.

фото
Наталя хоче й далі розвиватися в улюбленій сфері / Фото EU NEIGHBOURS east

фото
В українки виникли дуже теплі стосунки з клієнтками / Фото EU NEIGHBOURS east

Для українців діють спрощені умови реєстрації на програму

Для того, щоб взяти участь у програмі Erasmus for Young Entrepreneurs учасники повинні обрати собі організацію, яка виступатиме посередником. Однією з таких організацій в Україні є Університет Альфреда Нобеля.

Національний експерт програми Erasmus for Young Entrepreneurs Дмитро Кирпа зазначив, що з початку повномасштабного вторгнення для українців діють певні пільги під час реєстрації. Зокрема, участь у програмі можуть взяти й ті громадяни України, які після 24 лютого 2022 року виїхали за кордон.

Дмитро Кирпа зазначив, що головним критерієм відбору для участі у програмі є те, що досвід підприємницької дільності не має перевищувати 3 років. Реєструватися на програму можуть навіть учасники, у яких зовсім немає досвіду у підприємництві. До прикладу, ви завжди мріяли відкрити кав’ярню, але не знали, як правильно вести бізнес. Маючи власний бізнес-план, у вас є чудова можливість отримати базові знання та навички від досвідченого підприємця у Європі.

Цікаво Мотивація – отримати максимум: як школярка з Харкова втілила мрію про навчання

Як податися на Erasmus for Young Entrepreneurs

Перш за все, ознайомтеся з довідником програми – тут. Якщо у вас все ще будуть якісь питання, то відповіді на найпоширеніші – читайте за посиланням.

Щоб взяти участь у програмі вам потрібно зареєструватися на сайті. У реєстраційній формі, окрім особистих даних та напрямку діяльності, потрібно вказати ще організацію посередника, яка виступатиме контактною особою впродовж усієї програми й допоможе вам підготуватися до обміну. В Україні таких організацій є 10, ознайомитися з ними можна на сайті програми.

Також під час реєстрації потрібно розгорнуто відповісти на такі питання:

  • чому ви бажаєте взяти участь в Erasmus for Young Entrepreneurs?
  • Які ваші очікування від програми?
  • Як перебування за кордоном допоможе вам у розвитку власного бізнесу?
  • Ви раніше працювали чи навчалися за кордоном?
  • Як ви плануєте підготуватися до перебування у підприємця, який вас прийме?
  • Яку додаткову цінність ви можете надати підприємцю, який стане вашим хостом?
  • Чому він повинен обрати саме вас?

Крім того, потрібно завантажити резюме та бізнес-план.

Далі цю інформацію перевірятиме організація посередник, за потреби вона допоможе виправити деталі. Усі доповнення до заяви можна буде додати згодом.

Після того відбувається комунікація з хостом, детальне напрацювання бізнес-плану й офіційне оформлення документів для участі обміні.

Стаття була підготовлена ​​у межах проєкту EU NEIGHBOURS east. Думки, висловлені у статті, належать лише автору.