Таку думку висловив директор Інституту глобальних стратегій, політолог Вадим Карасьов на своїй сторінці в Facebook.
О люстрации внутри олигархата Недавно в Украине прошло событие, по своему значению едва ли не более важное, чем нашуме...
Опубліковано Вадимом Карасьовим 27 грудня 2015 р.
Політолог озвучив кілька версій того, чому олігархи вирішили об'єднатися для впровадження змін в країні.
"Серед версій, наприклад така: вони відчули важкий подих МВФ і лобійованих ним реформ, інтуїтивно припускаючи, що частина цих реформ може порушити їх звичний уклад. Бюджет та податкова реформа — яскравий приклад того, з яким скрипом "господарям життя" доводиться проштовхувати свої інтереси попереду інтересів Мінфіну", — зазначає Карасьов.
Інша версія, на думку політолога, полягає в тому, що "олігархи остаточно визнали безпорадність, неефективність і неблагонадійність влади як такої і своїх ставлеників у ній зокрема для реалізації будь-яких спрощень для бізнесу". "Махнули рукою" і вирішили піти за принципом «хочеш зробити добре — зроби сам", — зазначає експерт.
У той же час, за його словами, єдиний вихід для олігархів сьогодні — "бути союзниками людям, народу, інакше ніяких перспектив немає". "Потрібно працювати на країну, а не тільки на свою кишеню, як це було попередні 20 років. Олігархи повинні зрозуміти — якщо немає країни, немає держави, немає і бізнесу. Немає нормальної соціально-політичної системи — немає безпеки для активів і навіть особистої безпеки", — підкреслив Карасьов.
Однак, вважає політолог, з реалізацією плану може виникнути "одна невелика проблема: відсутність довіри до учасників процесу".
"Якщо ми будемо впроваджувати реформи за рахунок, наприклад, прихованих сепаратистів чи колаборантів з агресором, це буде виглядати щонайменше дивно. Ось приклад. Згідно з інформацєю Тарути, в "закритий клуб рятувальників Батьківщини" увійшов один із співзасновників найбільшої мережі супермаркетів "АТБ-Маркет" Геннадій Буткевич. Навколо його минулого, включаючи прямі зв'язки з Олександром Януковичем, Олександром Якименко, сьогодні багато розмов, пов'язаних з корпоративним конфліктом", — пише Карасьов.
За його словами, про близькість Буткевича до "сім'ї" можна легко судити по фотографії, зробленій на дні народження Людмили Янукович.
"Тут Буткевич стоїть поруч з тодішньою першою леді, а також з Юрієм Самойленком, екс-заступник голови СБУ, екс-нардепом від Партії регіонів і членом відомого мисливського клубу "Кедр". Спонсором заходу, судячи з усього, і була АТБ. Чи потрібно нагадувати, що Якименко сьогодні розшукується по справі про перевищення влади та повноважень в зв'язку з подіями на Майдані", — зазначає політолог.
Далі він додає, що, в той час коли всі патріотичні компанії пішли з Криму, "АТБ" Буткевича продовжила роботу і платить податки в бюджет Російської Федерації".
"Нехай і формально перереєструвавшись в Краснодарському краї і перефарбувавшись у торгову марку "ПУД". Крім того, звучать заяви про підтримку компанією сепаратистських рухів Донбасу", — зазначає Карасьов.
"Тобто, з ким українські олігархи збираються будувати майбутнє України? З сепаратистом і коллаборантом країни-агресора? З представником Саші Стоматолога в Україні? Навряд чи Буткевич — це одиничний випадок. Ми просто не знаємо всього списку. Думаю, що для підвищення ефективності роботи «групи заможних громадян», Сергію Таруті необхідно провести внутрішню люстрацію, щоб в це співтовариство «по старинці» не потрапляли люди, які мають сумнівну репутацію і темне минуле", — резюмує Карасьов.