Спікер розповів, що разом із двома провладними фракціями, БПП та "Народним фронтом", до коаліції входять ще 6 позафракційних депутатів разом із ним самим. Проте він також зазначив, що не знає точної кількості членів коаліції. Він зміг порахувати кількість членів коаліції лише по 2 фракціях.
Це є 141 депутат з "Блоку Петра Порошенка", 81 депутат – "Народний фронт", а також 5 депутатів, кого я знаю, які просто мені про це говорили, вони є позафракційними: Андрій Парубій, Ірина Геращенко, Ганна Гопко, Єднак, Пташник, а нещодавно прочитав у пресі – це Андрій Денисенко. Скажімо, це є ті, які підтвердили,
– розповів голова Верховної Ради.
На запитання журналіста про те, що, відповідно до Конституції, коаліцію формують лише цілі фракції, а на сьогодні у ній 6 позафракційних, голова Верховної Ради зауважив, що на момент створення коаліції ці депутати були у фракціях.
В основному законі зазначено, що до коаліції можуть входити лише фракції у повному складі. Утім, Конституційний суд України за часів Януковича уточнив, що туди можуть входити і окремі депутати.
Читайте також: Як обирають верховних суддів: п’ять зауважень
Це явище тоді назвали тушкуванням, мовляв, депутатів як тушок в обмін на різні домовленості добирають у склад коаліції, щоб не розпускати парламент. Схоже, це явище практикується і в постмайданному парламенті, але тепер ще й список коаліціантів засекречений – якщо він взагалі існує.
Депутат фракції "Блок Петра Порошенка" Сергій Лещенко вважає, що причина неперсонального голосування у малочисленності голосів у коаліції.
Тому що немає коаліції в тому складі, як декларується. Відповідно доголосовують або позафракційними, або з якихось провладних фракцій. Ці дають просто картки, самі не ходять. І, відповідно, погана дисципліна в сесійному залі,
– сказав він.
Фактів "кнопкодавства" у парламенті чимало. Так, картка народного депутата України Антона Геращенка 22 лютого 2017 року голосувала у парламенті, коли він, відповідно до інформації Апарату Верховної Ради, був у відрядженні в Австрії.
Антон Геращенко підтвердив журналістам, що у ці дні офіційно був у відрядженні як член делегації в ОБСЄ і додав, що депутатська картка не може голосувати в час його відсутності. Проте журналісти "Схем" зафіксували, що того дня голосував його колега по фракції Тарас Кремінь. При цьому картку на робоче місце Антона Геращенка встановила член регламентного комітету парламенту Ірина Єфремова, яка мала б стежити за дотриманням правил.
Голосування за інших чи навіть реєстрація депутата іншим депутатом – це, на жаль, породжує ще більше відчуття несправедливості і недовіри до органів влади з боку громадян. Громадянам важко зрозуміти, чому ті, за кого вони проголосували, заходячи в парламент, чинять негідно, порушують регламент, порушують Конституцію,
– зазначив юрист, директор ГО «Центр демократії та верховенства права» Тарас Шевченко.
Як парламентську більшість у Верховній Раді формують лише картки народних депутатів, а не вони самі, – дивіться у програмі журналістських розслідувань "Схеми".