Журналісти сайту "24" розібралися, чи варто піддаватися паніці і чим насправді може завершитися гучна провокація на кордоні із окупованим півостровом.
Що сталося?
10 серпня ФСБ РФ звинуватила Головне управління розвідки Міноборони України у тому, що воно направило на територію окупованого Криму групу диверсантів. За версією російських спецслужб, під час затримання підступних українських диверсантів в результаті перестрілки героїчно загинули двоє російських військових. Після цього російські ЗМІ певний час обговорювали і нові затримання жителів півострову, підозрюваних у підготовці "терактів", і те, як підступно ці ніби то українські диверсанти планували зірвати курортний сезон в середині серпня вибухами та масовим терором.
Як прокоментувала ці події Росія?
Звинуватила Україну у терорі. Президент РФ Володимир Путін заявив, що Україна намагається спровокувати конфлікт, щоб відвернути увагу "від теми грабежу власного народу". Путін також додав, що у запланованій зустрічі "нормандської четвірки", яка мала б відбутися в Китаї, немає сенсу після "спроби теракту в Криму". І пообіцяв, що Росія факту загибелі своїх військовослужбовців без адекватної реакції не залишить. Пізніше у РФ також обіцяли розірвати дипломатичні відносини з Україною. Але якось не дуже впевнено.
Як відреагувала Україна?
Як на погрозу. Президент України Петро Порошенко заявив, що ці брехливі заяви – лише привід для чергових військових погроз на адресу України. І доручив привести в посилену бойову готовність всі підрозділи в районах адміністративного кордону з окупованим Кримом.
Що кажуть у світі?
Що це – провокація Росії. Світові ЗМІ про це написали одразу, думки розійшлися хіба з приводу причин такого вчинку. Одні казали що все це заради того, аби відкрити на Україні другий фронт і почати ледь не повномасштабне вторгнення, інші – що у такий спосіб Росія намагається уникнути подальшого дотримання мінських угод.
Чому це схоже на провокацію?
Якщо коротко – тому що спеціально підготована міністерством диверсійна група не може діяти так безграмотно, тому що факти описані російськими силовиками і показані як оперативна зйомка ФСБ, не збігаються із реально існуючими.
Світові політики, обмежені дипломатичною мовою, просто тактовно заявили, що Росія не надала жодних доказів підготовки "терактів" українськими "диверсантами".
Чи може це стати початком повноцінного вторгнення Росії?
Малоймовірно. Після інциденту в Криму Рада Безпеки Російської Федерації інтригуюче повідомила, що провела засідання, однак не прийняла рішення щодо конкретних заходів "у відповідь". І, скоріш за все, найближчим часом вона нічого і не прийме, оскільки наразі для повномасштабної війни Росія не має ані достатньо ресурсів, ані сприятливих умов. Тому можна лише говорити лише про загострення в межах існуючої зони бойових дій.
Для чого був потрібний інцидент в Криму?
Найбільш очевидною метою дійсно виглядає спроба зірвати мінські домовленості і схилити Україну до підписання нового документу, який передбачатиме умови проведення виборів на Донбасі, зміни до нашої Конституції, та інші вкрай невигідні Україні умови.
До чого цього це може призвести?
До посилення провокацій на лінії зіткнення. До посилення тиску росіян на західних партнерів заради переформатування мінських домовленостей і послаблення санкції на РФ. До посилення репресій проти мешканців окупованого Криму.