Його історію розповів Ukraїner. Ідея створення ЛітМузею з'явилася ще на початку 1930-х. Тоді Харків був столицею Української РСР, де вирувало культурне життя.
Цікаво Чому американець з українським корінням оселився на Полтавщині: вражаюча історія
Від будинку "Слово" до ЛітМузею
Розвивався напрям українського футуризму, виходив друком журнал "Нова генерація" із текстами авангардних поетів, будинок "Слово" став творчим осередком письменників.
Втім ЛітМузей, створений у 1932 році, повноцінно так і не запрацював. Хвиля сталінських репресій забрала плеяду культурних діячів та перервала український літературний процес на кілька десятиліть.
Лише у 1988 році міська влада виділила під музей приватну садибу початку ХХ століття. Так Літературний музей у Харкові стався. Перша його велика виставка була присвячена саме "розстріляному відродженню".
Музей після 1990-х та сьогодні
У 1990-ті навколо ЛітМузею почали гуртуватися молоді митці й він став центром культурного життя Харкова. Артефакти ж 1990-х років представлені в окремій кімнаті музею.
"Ще з 90-х це місце було особливим для літературного, культурного, життя Харкова. І сьогодні воно і далі тримає на собі цю функцію", – розповів харківський поет, музикант і частий резидент музею Іван Сенін.
Дуже приємно, що тут працюють люди, для яких це не випадкове місце, і вони розуміють, чому вони і для чого вони тут,
– зазначив він.
В експозиції музею можна простежити, як у часи СРСР посилювалася та послаблювалася цензура, як формувалася діаспора за кордоном і там видавала свої тексти, які зміни відбулися у 1980 – 1990 роки.
Що відбувається у музеї
Постійною виставкою ЛітМузею є "Мандрівка за щастям", присвячена філософським ідеям Григорія Сковороди, який тривалий час жив та викладав у Харкові. В окремому просторі проводяться також виставки для дітей.
Частина експозиції "Мандрівка за щастям" / Фото Ukraїner, Михайло Чубун
Крім зберігання фондів, які налічують понад 40 тисяч експонатів, проведення інтерактивних виставок, проєктів та подій, ЛітМузей з 2018 року разом із PEN Ukraine проводить Харківську літературну резиденцію.
З 2020 року її учасники мають можливість впродовж місяця жити в будинку "Слово", працюючи над своїми текстами.
Ми завжди позиціонували себе як такий живий музей, бо в нас завжди різна аудиторія, різні заходи, – додала додає Ольга Різниченко, провідна фахівчиня музею.
"В нас немає однієї сталої експозиції, як в багатьох музеях, де ти за 30 років бачиш одне й те ж саме, – додала експертка.
Більше про Харківський ЛітМузей: дивіться відео Ukraїner
Нагадаємо, Ukraїner – волонтерський медіапроєкт, який у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну і презентує її у світі.