Найбільші держпідприємства та фабрики-заводи України почали продавати задешево ще у 1990-х роках. Саме тоді й сформувався основний український олігархат.

Попередній випуск Ціла низка факторів: "Схеми" заявили про ймовірні порушення під час конкурсу на голову БЕБ

Замість прибутків держактиви часто стають збитковим тягарем самих українців. Політики, приходячи до влади, не поспішають наводити лад на держпідприємствах, а заробляють на них.

В Україні відбудеться приватизація

У червні 2021 року на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Економіка без олігархів" голова Фонду держмайна України Дмитро Сенниченко розповів про майбутнє державних підприємств. Мовиться про те, що у державі найближчим часом відбудеться велика приватизація.

"З часів "Криворіжсталі" це буде вперше", – наголосив Сенниченко.

Сам Володимир Зеленський вважає, що держава має позбутися максимально всього. "Я згоден із позицією європейців і США, що держава не є найкрутішим управлінцем і менеджером", – пояснив президент.

Запланований продаж великих державних підприємств, за підрахунками уряду, дозволить збільшити надходження до бюджету на більш ніж 12 мільярдів гривень.

Україна планувала продати такі великі держпідприємства, як:

  • завод "Більшовик" у Києві;
  • Одеський припортовий завод;
  • 3 теплові електростанції;
  • 6 обленерго у кількох регіонах.

Проте продаж відкладали через пандемію коронавірусу. Згодом велику приватизацію розблокували, хоч наприкінці липня 2021 року РНБО знову призупинила. Обленерго залишаються у держави.

"Схема" виявила ще одне підприємство, на якому, схоже, можуть заробляти у нечесний спосіб. Мовиться про одну з найбільших енергорозподільчих компаній в Україні – "Харківобленерго", контрольний пакет акцій якої належить державі. Менша частка – одному з впливових українських політиків-олігархів – Вадиму Новинському.

Харківобленерго
Вадим Новинський контролює компанію / Колаж 24 каналу

Компанія нараховує фантастичні платіжки

Згідно з платіжними документами "Харківобленерго", в одному з будинків у харківському провулку Кришталевому мешкає людина, яка, начебто, споживає електроенергію у величезних масштабах. Наприклад, на її рахунку за жовтень 2020 року майже мільйон кіловат-годин.

Варто прочитати Тариф на електроенергію у постачальника "останньої надії" зросте вдвічі

Журналісти "Схем" виявили, що за цією адресою будинок, який, за словами сусідів, згорів кілька років тому. На адресу же продовжують надходити рахунки за світло.

Журналісти виявили махінації у "Харківобленерго": дивіться відео

Такий самий розрахунок і за адресою іншого будинку у Харкові. У недобудові, відповідно до платіжних документів, у жовтні 2020 року теж спожили мільйон кіловат-годин електроенергії. Хоч сусіди переконують, що там уже чимало років ніхто не мешкає.

Експерти наголошують, що це величезні обсяги. Мовиться вже не про побутового, а промислового споживача.

"Це, мабуть, людина відкрила якусь велику пекарню і цілодобово пекла пиріжки. Це отакі от обсяги споживання. Або замість будинку, наприклад, там супермаркет", – жартує директор із досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович.

Низькі платіжки для підприємств

На початок вересня 2021 року 65% акцій "Харківобленерго" належать державі в особі Фонду держмайна. Майже 25% – кіпрській компанії Smart Holding, кінцевим бенефіціаром якої є позафракційний нардеп Вадим Новинський. Ще 10% належать міноритарним акціонерам.

Колись обленерго постачало електроенергію споживачам та збирало з них гроші. Проте зараз гроші зі споживачів збирають постачальники, найбільшим з яких в області є "Харківенергозбут", де власник теж Новинський.

Важливо Крали мільйонами: засудили посадовців обленерго та водоканалу Харкова

Письмові звернення до посадових осіб "Харківобленерго" з вимогою втрутитися у ситуацію, провести перевірку та припинити можливі незаконні дії ігнорують. Саме під час такого розподілу з'ясувалось, що прості харків'яни почали отримувати платіжки з великими сумами за електроенергію, яку вони не споживали. Для окремих великих споживачів плата, навпаки, зменшилась – попри те, що ці підприємства не знизили обсягів споживання електроенергії.

Дорогі трактори, вимикачі та кабелі

Улітку 2021 року "Харківобленерго" придбав на тендері за понад 6 мільйонів гривень 2 трактори з подрібнювальною установкою.

Цікаво Тариф на електроенергію у постачальника "останньої надії" зросте вдвічі

Схожа історія відбулась у серпні 2021 року, коли "Харківобленерго" закупив на тендері вакуумні вимикачі. Ціна – майже 70 мільйонів гривень. При цьому, за словами ЗМІ, держпідприємство закупило пристрої у компанії-посередника. З'ясувалось, якщо купувати у виробника, то вимикачі будуть удвічі дешевші від загальної суми договору, яке уклало обленерго.

Обленерго
Трактори та вимикачі підприємства / Колаж 24 каналу

Ще одна закупівля, на яку звернули увагу медіа, також відбулась 2021 року. "Харківобленерго" закупило кабельну продукцію, за допомогою якої передається електроенергія до кінцевого споживача, – на суму понад 250 мільйонів гривень.

Окрім кабельної продукції "Харківобленерго" закуповує паливо, електронне обладнання й інші необхідні для його роботи пристрої. Як показує журналістський аналіз тендерів, там теж трапляються непоодинокі випадки, коли держпідприємство переплатило за продукцію.

У підприємства низький прибуток

Підприємство "Харківобленерго" контролював Фонд держмайна. За рішенням РНБО його має замінити Міненерго.

У квітні 2021 року відбулись збори акціонерів, під час яких оцінювали роботу керівництва держпідприємства. Представник Фонду проголосував за визнання її "задовільною", попри ймовірну переплату під час закупівель та кримінальні справи.

Читайте більше Завдали збитків до мільйона гривень, – прокуратура про причину обшуків у "Харківобленерго"

"Компанія з величезними активами – у трійці в Україні за вартістю активів "Харківобленерго". За показниками або чистим прибутком у трійці гірших", – зауважив директор із ризиків і безпеки Smart Holding Іван Герасимович.

У Фонді держмайна, на запит "Схем" кажуть, що у проблемах компанії винні комунальні підприємства Харкова, які роками не сплачують гроші за поставлену електроенергію.