Усі учасники операції між собою домовились про безпрецедентні заходи безпеки. Про це 24 Каналу розповів колишній голова Служби зовнішньої розвідки України (2020 – 2021), начальник ГУР МО (2015 – 2016), генерал-лейтенант Валерій Кондратюк.

Читайте також У Криму російське зло має зазнати ключової поразки, – Зеленський звернувся до українців

"Вони домовились між собою, що ніхто живим в полон не потрапить. Навіть коли вони поверталися у плав через протоку, понад чотирьох – шести годин вони пливли з гранатами в руках. Якби цих хлопців намагалися дістати з води, ніхто б живим їх не досяг. Це безпрецедентна мужність і відданість ГУР, а також українського народу", – підкреслив він.

У ГУР розглядали найгірший сценарій

Як зазначив Валерій Кондратюк, тоді ГУР отримало розвідувальну інформацію, що Росія розміщує велику кількість гелікоптерів на території тимчасово окуповано Криму, на аеродромі Джанкоя.

Ми в розвідці завжди оцінюємо найгірший сценарій. Найгірший сценарій – це те, що це була підготовка до десантної операції на низьких висотах, коли наша протиповітряна оборона не буде здатна ані помітити, ані вразити гелікоптери, висадка десанту і захоплення української території,
– пояснив генерал-лейтенант.

Коли Росія анексувала Крим, то півострів залишився без води. Кремлю потрібно було шукати нові можливості відновити водопостачання. Спочатку вони покладали надії на партії кума Владіміра Путіна Віктора Медведчука. Однак згодом російський диктатор вирішив військові сили для досягнення своєї мети.

"У такий спосіб ми намагалися передбачити і бути готовими, якщо такий найгірший сценарій відбудеться. На жаль, тоді ми не отримали підтримку Заходу, тому що вони були обмежені саме політичним рішенням з боку адміністрації президента США Барака Обами", – пригадав Кондратюк.

Це стало викликом для Росії

Колишній начальник ГУР МО зауважив, що проведення такої рейдової операції в Криму шокували Кремль. Адже у Росії були впевнені, що контролюють правоохоронні, розвідувальні органи України.

Це для них було шоком і викликом. Тому що вони зрозуміли, наскільки динаміка швидко змінюється, наскільки нам за короткий час вдалося зробити українізацію українських розвідувальних спецслужб. Це я вважаю одним з таких головних результатів, які були в той час,
– додав він.

У NYT розповіли про діяльність Буданова в розвідці

  • Видання The New York Times написало, що начальник ГУР Кирило Буданов входив до елітного підрозділу 2245. Його Центральне розвідувальне управління США почало готувати орієнтовно у 2016 році. Глава української розвідки був одним з офіцерів підрозділу, який захоплював російські безпілотники та засоби зв'язку. Робили це, щоб техніки ЦРУ потім могли перепрофілювати їх і зламати шифрувальні системи.
  • Зазначається, що тоді ще підполковник Кирило Буданов під час однієї з операцій переодягнувся у російську форму та висадився в окупованому Криму. Далі він переправив бійців через вузьку затоку на надувних катерах. Вже на півострові наших бійців зустрів елітний підрозділ російського спецназу.
  • Відомо, що під час бою окупанти зазнали втрат. Зокрема, серед убитих був син російського генерала. Потім українська група відступила до берегової лінії та декілька годин пливла на підконтрольну Україні територію. У публічному зверненні Путін звинуватив українців у підготовці теракту та пообіцяв помститися за загибель російських бойовиків.
  • Зауважимо, що нещодавно Кирило Буданов анонсував, що російських загарбників очікують нові "сюрпризи" на окупованому півострові, та натякнув, що марафон "бавовни" на Кримському мосту не завершений.