До Дня Незалежності 24 Канал підготував серію матеріалів, у яких розповідає про визначні здобутки нашого народу. У новому випуску спецпроєкту "33 моменти гордості" згадаємо, як українці переписували історію світового спорту.

Цікаво Ера Кличків, золоті "Отамани" та абсолют Усика: як українці переписували історію боксу

З 1991 року скарбничка українського спорту поповнилась цілою горою не лише медалей та перемог, а й світових рекордів. Деякі з них і досі не можуть перевершити спортсмени сучасності.

Елемент Подкопаєвої, який не можуть повторити навіть чоловіки

Лілія Подкопаєва – спортивна гімнастка, яка заявила про себе на увесь світ на Олімпійських іграх-1996, які відбувались в Атланті. На цих змаганнях українка завоювала одразу три медалі – "золото" в абсолютній першості та вільних вправах, а також "срібло" у вправах на колоді.

Подкопаєва вразила міжнародну аудиторію своїм виступом. Українська гімнастка виконала подвійне сальто уперед із поворотом на 180 градусів. Трюк Подкопаєвої досі вважається найкосмічнішим елементом у спортивній гімнастиці. Глядачі на трибунах відреагували на феноменальний номер гучними оваціями, а судді оцінили виступ Лілії у неймовірні 4,887 бала. Цей елемент назвали на честь спортсменки.

Історичний виступ та елемент Лілії Подкопаєвої: відео

На жаль, після ігор-1996 Подкопаєву підкосили травми. Через це українка вирішила закінчити свою професійну кар'єру у статусі дворазової олімпійської чемпіонки.

Рекорд Інеси Кравець, який тримався до Олімпіади-2020

Інеса Кравець, як і Лілія Подкопаєва, тріумфувала на Олімпіаді-1996 в Атланті. Українська легкоатлетка стала олімпійською чемпіонкою у потрійному стрибку. Але славу Кравець здобула ще перед іграми у США.

У 1995 році українка встановила світовий рекорд у потрійному стрибку. Історичний момент стався на чемпіонаті світу, коли Інеса стрибнула на 15,50 метра. Цей рекорд протримався до 2021-го (саме у тому році відбувалася Олімпіада-2020, проведення якої відтермінували через епідемію коронавірусної хвороби).

Слід зазначити, що на ЧС-1995 українка втретє підтвердила свій статус чемпіонки світу. Також у 1992 році Інеса Кравець завоювала "срібло" у стрибках у довжину на Олімпійських іграх у Барселоні.

Побиття світового рекорду Інеси Кравець

На Олімпіаді-2020 Юлімар Рохас побила рекорд Інеси Кравець, який тримався 26 років. Легкоатлетка з Венесуели увійшла в історію завдяки своїй останній спробі. Рохас перевершила світовий рекорд аж на 17 сантиметрів. Юлімар показала результат 15,67 метра та водночас з олімпійським рекордом (15,41 метра) стала чемпіонкою у Токіо.

Історична медаль Ірини Мерлені у світі боротьби

У серпні 2004 року українка Ірина Мерлені стала першою у світі олімпійською чемпіонкою з вільної боротьби у ваговій категорії до 48 кілограмів. Історичне досягнення для нашої країни було оформлене у грецьких Афінах.

Ірина Мерлені стала авторкою однієї з двох золотих нагород для України в Афінах із боротьби.

До слова, на наступних іграх-2008 українська борчиня не змогла захистити чемпіонський статус, здобувши "бронзу" Пекіна.

Найвищі досягнення Ірини Мерлені:

  • дворазова олімпійська призерка (2004, 2008);
  • чемпіонка світу (2000, 2001, 2003) та Європи (2004, 2005);
  • призерка чемпіонатів світу (2005, 2007) та Європи (2001);
  • у 2013 році увійшла до всесвітньої Зали слави Міжнародної федерації об'єднаних стилів боротьби (FILA).

Українці – найсильніші у світі та Європі

Василь Вірастюк – стронгмен, якому шість разів присвоювали звання "Найсильніша людина України". Поміж цими національними здобутками Вірастюк став "Найсильнішою людиною планети". Це сталося у 2004 році. А вже через три роки українець тріумфував на змаганнях у Південній Кореї, де підтвердив статус найсильнішої людини світу.

У 2020 році титул "Найсильнішої людини світу" знову повернувся до України. Автором цього камбеку став Олексій Новіков. Стронгмен із Києва переміг на турнірі World Strongest Man 2020, який відбувся у США. Вже навесні 2021-го Новіков став переможцем змагань SBD World's Strongest Man, підтвердивши свій статус.

Цікаво, що вже у березні 2022-го українець став володарем титулу "Найсильніша людина Європи". Змагання відбулись у британському Лідсі.

Олексій Середа у 13 років підкорив Європу

У віці 13 років та 7 місяців Олексій Середа став наймолодшим чемпіоном Європи у стрибках у воду на 10-метровій вишці. На змаганнях українець залишив за спиною суперників із Франції та Росії.

Середа побив досягнення британця Томаса Дейла, яке трималось із 2008 року. На момент встановлення досягнення британському спортсмену було 13 років та 10 місяців.


Олексій Середа / Фото Getty Images

Влітку 2022-го Середа вдруге став чемпіоном Європи зі стрибків у воду. Він – перший українець, який здобув цей титул двічі.

Найсильніші брати у світі боксу

У 2008 році Віталій Кличко тріумфально повернувся на ринг. У 9-му раунді Кличко-старший переміг технічним нокаутом Семюеля Пітера. Пояс WBC повернувся до рук українського боксера.

Вже через три роки Володимир Кличко став абсолютним чемпіоном та об'єднав чемпіонські титули за версіями WBO, IBF, WBA та IBO, здолавши Девіда Хея із Великої Британії.

Так брати Клички втілили свою давню мрію – одночасно зібрали у сім'ї усі чемпіонські титули.

Читайте також Від "Золотого м'яча" Шевченка до трофея Пічічі Довбика: видатні успіхи українського футболу

Наймолодша чемпіонка світу – Дар'я Білодід

Дар'я Білодід вперше серйозно заявила про себе на дорослому рівні на чемпіонаті світу-2018 з дзюдо. Українка перемогла чинну на той момент чемпіонку з Японії Фуну Тонакі. Білодід здійснила іппон, поклавши суперницю на лопатки.

Спортсменка не лише піднялась на першу сходинку п'єдесталу, а й стала наймолодшою в історії чемпіонкою світу з дзюдо. Українка тріумфувала у віці 17 років 11 місяців, перевершивши попередній рекорд на два місяці (японка Рійоко Тамурі здобула цей титул, коли їй було 18 років 1 місяць).

Дар'я принесла першу в історії України золоту нагороду світового рівня у жіночому дзюдо та загалом лише другу після перемоги Георгія Зантарая у 2009-му.


Дар'я Білодід / Фото Getty Images

А вже у 2019-му дзюдоїстка з Києва стала наймолодшою ​​дворазовою чемпіонкою світу (у віці 18 років та 11 місяців). У фіналі Білодід здобула перемогу над японкою Фуною Танакі.

На Олімпіаді-2020 у Токіо Білодід принесла першу в історії незалежності України медаль у жіночому дзюдо. У Японії Дар'я здолала ізраїльтянку Ширу Рішоні (у категорії до 48 кілограмів). Дзюдоїстка стала авторкою першої медалі України на іграх-2020.

Перший після Леннокса Льюїса – Олександр Усик

Битва між Олександром Усиком та Тайсоном Ф'юрі повинна була відбутись ще у лютому 2024-го. Але за декілька днів до поєдинку із табору британця надійшла звістка, яка шокувала: "Циганський король" отримав травму. Через це бій перенесли на 18 травня того ж року.

Багато людей звинувачували Тайсона у хитрощах. Мовляв, Ф'юрі спеціально травмувався, аби отримати більше часу на підготовку до зустрічі з Усиком. Але це йому не допомогло.


Усик – Ф'юрі / Фото Getty Images

У травні 2024-го прихильники таки побачили на одному ринзі Усика та Ф'юрі. Боксерське шоу відбулось у столиці Саудівської Аравії – Ер-Ріяді. Боксери видали повний 12-раундовий бій, хоча у 9-му раунді Ф'юрі побував у нокдауні.

За роздільним рішенням суддів перемогу здобув Усик. Олександр став першим за 25 років абсолютним чемпіоном світу у хевівейті, а також першим в еру чотирьох поясів. Останнім абсолютом був Леннокс Льюїс – ще у листопаді 1999 року.

Варте уваги Від перемоги над Федерером до олімпійських сліз Світоліної: історичні успіхи українського тенісу

"Королева висоти" – Ярослава Магучіх

Незадовго до Олімпійських ігор-2024 у Франції Ярослава Магучіх своїм виступом "підігріла" місцеву публіку. За кілька днів до головних змагань 4-річчя наша легкоатлетка взяла участь в етапі Діамантової ліги у Парижі. Як завжди, українка була однією із фавориток у стрибках у висоту.


Ярослава Магучіх побила світовий рекорд / Фото Getty Images

У боротьбі з Ніколою Оліслагерс із Австралії українська стрибунка у висоту встановила два рекорди поспіль. Спершу Ярослава із другої спроби взяла планку на висоті 2,07 метра, оновивши свій персонал бест. А згодом із першої ж спроби взяла історичні 2,10.

Як Магучіх встановила новий світовий рекорд: відео

Ярослава Магучіх побила світовий рекорд зі стрибків у висоту серед жінок, який тримався з 1987 року. Українська легкоатлетка перевершила досягнення Стефки Костадінової, яка у свій час взяла планку на висоті 2,09 метра.

Найтитулованіша українка в історії Олімпіади – Ольга Харлан

Олімпіада у Парижі принесла Україні нову найтитулованішу спортсменку в історії ігор. Рекорд зрадниці України та "золотої рибки" Яни Клочкової побила Ольга Харлан. Спершу шаблістка з Миколаєва здобула "бронзу" в індивідуальних змаганнях, зрівнявшись із Клочковою за кількістю олімпійських нагород – по п'ять.

У командних змаганнях саме Харлан "вигризла" перемогу над суперницями із Південної Кореї – 45:42.


Ольга Харлан / Фото Getty Images

Ольга разом з українською командою, до складу якої також входили Олена Кравацька, Аліна Комащук та Юлія Бакастова, здобули олімпійське "золото". Для Харлан ця медаль була вже другою на іграх у Парижі.

Загалом Харлан стала абсолютною рекордсменкою з України за кількістю медалей Олімпіади. Тепер в активі Ольги їх аж шість – "золото" (2008, 2024), "срібло" (2016) та "бронза" (2012, 2016, 2024).

Попри нинішні події в Україні, зруйновані спортивні комплекси, зіпсовану підготовку, наша країна продовжує виховувати справжніх чемпіонів. Про це яскраво свідчать перемоги Ярослави Магучіх, Олександра Хижняка та інших зірок українського спорту.