24 Канал до Дня Незалежності підготував серію матеріалів, в яких розповідає про визначні здобутки українців. У новому випуску проєкту "33 моменти гордості" пропонуємо згадати про найвидатніших українських боксерів та їхні історичні здобутки.

Варто прочитати Від перемоги над Федерером до олімпійських сліз Світоліної: історичні успіхи українського тенісу

Брати Клички, Олександр Усик, Денис Берінчик… І це далеко не усі боксери, які змусили суперників поважати та боятись українських бійців.

Брати Клички дали поштовх українському боксу

Володимир і Віталій Клички вже давно повішали рукавички на цвях, але у світі Україну досі асоціюють із цими легендами боксу. Воно й не дивно, адже їх внесок у розвиток українського боксу є просто титанічним.

Обидва розпочали кар'єру у 1996-у році, але Віталій гучно заявив про себе світові першим. У 1998-му році Кличко-старший став інтерконтинентальним чемпіоном світу за версією WBO. Віталій потрапив до Книги рекордів Гіннеса як перший чемпіон, який переміг у 26 поєдинках з найменш витраченим часом.

Вже наступного року Віталій Кличко приміряв на себе чемпіонський пояс WBO, перемігши англійця Гербі Гайду. У тому ж році українець двічі успішно захищав завойований титул, а рік перед цим Віталій здобув звання чемпіона Європи.

Найпам'ятніший бій Кличко – Льюїс

21 червня 2003 року – дата, яку поціновувачі боксу запам'ятають назавжди. Віталій Кличко боксував проти Леннокса Льюїса у Лос-Анджелесі. Ба більше, українець ледь не відправив суперника на настил рингу. Однак між шостим та сьомим раундами головний лікар зупинив двобій через кров на обличчі Віталія. Кличку-старшому розсікли брову. На моменти зупинки зустрічі суддівські записки були на боці українця (58:56), але перемогу здобув іменитий суперник. Уболівальники чекали другого повноцінного реваншу, але Льюїс вирішив, що більше не хоче битись із Віталієм, закінчивши свою кар'єру.

Натомість у 2004-му Кличко-старший став чемпіоном світу за версією WBC. Віталій переміг Коррі Сандерса технічним нокаутом у 8-му раунді.

У 2005-му оголосив про закінчення кар'єри, але довго без професійного рингу не витримав. Вже у 2008-му уболівальники знову насолоджувались боксуванням Віталія Кличка.

У вересні 2012-го таки остаточно поставив крапку на спортивній кар'єрі, провівши свій прощальний бік проти німця Мануеля Чарра, якого у підсумку переміг. Загалом у професіоналах Віталій Кличко провів 47 боїв, у яких оформив 45 перемог (41 – нокаутом, чотири поєдинки виграв за очками) і зазнав двох поразок.

Додамо, що за українцем закріплений статус "Вічного чемпіона" за версією WBC.

"Доктор Сталевий Молот", за якого помстився Усик

Володимир заявив про себе на увесь світ у 1996-му році, коли виграв олімпійське "золото" в Атланті. Через чотири роки вперше став чемпіоном світу після перемоги над Крісом Бердою.

До квітня 2015-го року Володимир Кличко зібрав омріяні чемпіонські титули: IBF, WBA, WBO, IBO і журналу The Ring. Навесні того року Кличко-молодший провів успішний захист поясів у поєдинку із американцем Браянтом Дженнінгсом. Це був вже 23-й повалений Кличком суперник у рамках захисту чемпіонського титулу у важкій вазі. Володимир переплюнув світовий рекорд Джо Луїса, який тримався майже 67 років.

На жаль, вже у листопаді того ж року Володимир програв Тайсону Ф'юрі, віддавши британцю свої пояси. У 2017-му Кличко-молодший втрачає ще два вакантні титули WBA та WBO, зазнавши поразки від Ентоні Джошуа. Влітку того ж року українець оголосив про закінчення кар'єри.

Найсильніші рідні брати у світі боксу і вони наші

Віталій Кличко переможно повернувся на ринг у 2008-му році, коли технічним нокаутом здолав Семюеля Пітера. Все закінчилось після відмови суперника перед 9-м раундом. Пояс WBC повернувся до рук українського боксера.

Ця перемога дозволила брата здійснити свою мрію у реальність та встановити світовий рекорд. Віталій та Володимир стали першими в історії рідними братами, які одночасно були чемпіонами світу у важкій вазі за версіями IBF, WBC та WBO.

Єдина українська чемпіонка – Аліна Шатернікова

Аліні Шатерніковій вже 49 років, а вона досі залишається єдиною українською чемпіонкою світу з боксу. Хоча із самого початку шлях Шатернікової взагалі не був пов'язаний із цим силовим видом спорту. Аліна займалась фігурним катанням, дзюдо та кікбоксингом.

Її шлях до чемпіонського титулу розпочався у 1999-му році, коли Шатернікова завоювала титул чемпіонки Європи з професійного боксу за версією WIBF. Українка у тому поєдинку перемогла Сабіну Ріттер зі Швейцарії. Даний титул Аліна захищала ще тричі.

Вже через три роки Аліна Шатернікова провела титульний бій проти Кетті Браун з Англії. На кону стояло звання чемпіонки світу. У суперниці Аліни були дві переваги – більша вага та рідні трибуни, адже бій відбувався у Лондоні. Однак це не завадило українці перемогти за одноголосним рішенням суддів.

Вже взимку 2005-го Шатернікова провела двобій проти американки Стефані Доббс. Боксерки змагались за титул чемпіонки світу, а сама зустріч відбулась у Києві. Аліна здобула перемогу та стала чемпіонкою світу за версією Global Boxing Union (GBU). Взагалі Шатернікова відрізнялась від своїх суперниць. Українка здебільшого користувалась своєю швидкістю та технікою, поки її опонентки ставили на свою силу.

Як "Українські отамани" Олімпіаду у Лондоні розривали

Олімпіада-2012 у Лондоні стала урожайною для українських боксерів. Одразу п'ятеро із семи спортсменів поїхали додому з олімпійськими нагородами. Цікаво, що якраз успіх на цих Іграх привернув увагу до українців, які у майбутньому стали іменитими боксерами.

Тоді нашу країну у складі "Українських отаманів" представляли: Павло Іщенко, Василь Ломаченко, Денис Берінчик, Тарас Шелестюк, Євген Хитров, Олександр Гвоздик та Олександр Усик. Лище Іщенко та Хитров покинули Лондон без медалей.

Шелестюк та Гвоздик повернулись до України із бронзовими нагородами, а Берінчик – зі "сріблом". Натомість на Олімпіаді-2012 загорілись дві нові українські зірки боксу – Ломаченко та Усик, які стали олімпійськими чемпіонами у Лондоні.

На Іграх у 2012-му році боксер із Білгород-Дністровського у фіналі перебоксував Сунчхоль Хана із Південної Кореї.

Варте уваги Від "Золотого м'яча" Шевченка до трофея Пічічі Довбика: видатні успіхи українського футболу

Усик у Пекіні не хапав зірок із неба, програвши у другому турі майбутньому срібному призеру з Італії Клементе Руссо (4:7). Вже у Лондон Олександр поїхав у статусі капітана збірної України та був одним із головних фаворитів на олімпійське "золото". Як і сталось. У фінальному бою Усик взяв реванш в італійця Руссо за поразку у Пекіні. Олександр приємно вразив глядачів не лише рівнем боксу, а й козацьким стилем та гопаком!


Олімпійський чемпіон у Лондоні / Фото Getty Images

Ця Олімпіада у Лондоні стала останньою для призерів у складі "Українських отаманів". Ломаченко, Усик та компанія попрощались з аматорським боксом.

Віктор Постол: як андердог переміг фаворита

У 2007-му році Віктор Постол (прізвисько – "айсмен") дебютував у професіоналах. Через вісім років український боксер створив одну із головних сенсацій на профі-рингу 2015-го року. Постол провів бій проти "аргентинського панчера" Лукаса Маттісе. На кону стояв титул WBC у першій напівлегкій вазі.

Український боксер був у цьому поєдинку у ролі аутсайдера. Однак Постол здивував усіх не на жарт. Починаючи із 7-го раунду Віктор несподівано перехопив ініціативу та у 10-у раунді закрив рота усім прогнозистам. Маттісе відправився у глибокий нокаут, із якого вже не зміг вийти та продовжити бій.

На жаль, вже у 2016-му Постол в об'єднавчому бою програв чемпіону WBO Теренсу Кроуфорду, який справедливо забрав пояс Віктора.

Ломаченко – перший українець, який став чемпіоном одразу у двох категоріях

Василь Ломаченко – доволі неоднозначна персона. Все через його релігійні погляди. Водночас його внесок в український бокс дуже вагомий. Можна не поважати Ломаченка як людину, але не як професійного боксера, який б'ється під синьо-жовтим стягом.

Вперше про себе він заявив на рівні Олімпійських ігор, коли у 2008-му став чемпіоном змагань, а вже у 2012-му році захистив це чемпіонське звання.

Василь Ломаченко
Василь Ломаченко / Фото Getty Images

12 червня 2016-го року Василь Ломаченко назавжди записав своє прізвище в історію боксу. У цей день українець вийшов у ринг проти чемпіона WBO у другій напівлегкій вазі Романа Мартінеса. Їх лобова зустріч тривала лише 5 раундів, коли Ломаченко відправив свого суперника у нокаут. Ця переможна комбінація дозволила Ломаченку законно "вкрасти" чемпіонський пояс та увійти в історію боксу.

Ломаченко вистачило лише 7 боїв, щоб стати чемпіоном світу у двох вагових категоріях. Василь переплюнув світовий рекорд Наоя Іноуе, якому для подібного досягнення знадобилось 8 поєдинків. У цю ніч Ломаченко встановив ще один історичний показник. Кривдник Мартінеса став першим українським боксером, який здобув чемпіонський титул одразу у двох категоріях.

Відео чемпіонських боїв Василя Ломаченка

На жаль, звання абсолютного чемпіона у легкій вазі поки що є недосяжним для Ломаченка. Мрія Василя була зруйнована у боях проти Теофімо Лопеса та Девіна Хейні. Щодо останнього, то рішення суддів після 12 раундів викликають дуже багато сумнівів у факторі об'єктивності.

Берінчик зберігає непереможний статус

Денис Берінчик – український чемпіон світу із боксу. Виходи боксера у ринг, це окремий вид мистецтва від Дениса. Тим самим прихильники боксу із додатковою цікавістю чекають поєдинків українця, аби вкотре потішити своє око неймовірною вигадливістю Берінчика та його команди.

У травні 2024-го року Берінчик провів бій проти чемпіона у трьох категоріях із Мексики Емануеля Наваррете. На кону поєдинку стояв вакантний титул чемпіона WBO у легкій вазі. Українець аж ніяк не був фаворитом титульного бою.

Боксери відбоксували повний бій, а перемогу за роздільним рішенням суддів віддали Денису Берінчику, який здобув пояс WBO. Тепер у послужному доробку Берінчика 19 перемог у 19-ти боях (9 – нокаутом).

Олександр Усик – перший абсолютний чемпіон у хевівейті після Леннокса Люїса

Зате до звання абсолюту дістався інший українець – Олександр Усик. Непереможний український боксер, переможна серія якого складає вже 22 поєдинки поспіль. Усик – боксер, який восени 2013-го дебютував у професіоналах, а його регалії можна перераховувати не один день.

Однак свій найвидатніший поєдинок Олександр провів лише 18 травня 2024-го року. У той день уболівальники боксу побачили довгоочікуваний бій між Усиком та володарем чемпіонського поясу WBC Тайсоном Ф'юрі, якого так бракувало українцю. На кону зустрічі стояло звання абсолютного чемпіона світу у хевівейті.


Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі / Getty Images

Хоча їх бій повинен був відбутись ще у лютому. Але в останній момент "Циганський король" травмувався у тренувальному таборі. Багато вбачали у цій травмі симуляцію та хитрий план британця, який багато базікав, але, схоже, у середині побоювався бою з українцем.

У травня 2024-го цей бій за абсолют таки відбувся. Глядачі побачили цікаве 12-раундове протистояння, у якому більше бажання перемогти було в Усика. Хоча вже у 9-му раунді Ф'юрі побував у нокдауні. За роздільним рішенням суддів перемогу здобув боксер з України. Тайсон відчув смак першої поразки у кар'єрі, а Усик став першим абсолютним чемпіоном світу у XXI столітті.

Відеоогляд бою Усик – Ф'юрі

Попереду на боксерів чекає бій-реванш, який заплановано на 21 грудня 2024-го року знову у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді.

Кар'єра Ломаченка та Усика вже добігає свого красивого фіналу. При цьому український бокс щодня виховує нових чемпіонів світу, чого тільки вартує талант срібного призера Ігор-2020 у Токіо Олександра Хижняка. За боксерами такої нової ери наше майбутнє...