Про те, коли українські військові можуть розраховувати на зміну локації або на відпочинок під час війни в Україні, – читайте далі.
Важливо Що відомо про покарання для жінок за ухилення від військового обліку
Як розповіла адвокатка Наталія Лісова, військовослужбовці у час війни можуть розраховувати на:
- відпустку;
- іншу зміну місцерозташування (переміщення, ротацію та демобілізацію).
За яких умов захисники можуть піти у відпустку
Під час служби українські військовослужбовці мають право на відпустку. Для того, щоб її отримати, вони повинні мати вагомі підстави:
- за сімейними обставинами,
- станом здоров'я.
Інші умови для зміни місце розташування
Зміна місце розташування військових також може відбуватися під час їх переміщення, ротації та демобілізації.
Ротація та переміщення військових
Ротація – це регулярна заміна або взаємозаміна особового складу, підрозділів або військових частин, що виконують завдання у важких, складних або несприятливих умовах через певний час. Широко практикується в умовах ведення бойових дій.
Юрист Костянтин Грітчин зауважив, що уся інформація про порядок та періоди ротації закрита.
Рішення про ротацію ухвалюється за мобілізаційними планами командуванням ЗСУ. Тому з цим питанням військовослужбовець особисто має право звертатися безпосередньо до керівництва своєї військової частини та командування ЗСУ,
– пояснив він.
Грітчин також розповів, що законодавством передбачено, що у разі оголошення мобілізації й настання особливого періоду заміна військовослужбовців, які проходять службу у місцевостях з установленими строками служби, припиняється.
"Таким чином, терміни ротації в особливий період встановлені з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації", – додав юрист.
Що таке демобілізація
Це переведення Збройних Сил і народного господарства країни з воєнного стану на мирний після завершення війни або внаслідок мирного розв'язання конфліктної ситуації, яка зумовила необхідність мобілізації. Здійснюється шляхом розформування військових частин, з'єднань і об'єднань, штабів, установ, допоміжних підрозділів, звільнення у запас надлишкового особового складу. Демобілізований військовослужбовець – звільнений з військової служби.
У яких випадках відбувається переміщення:
- Переміщення на посади (переміщення на вищі, рівнозначні та нижчі посади).
- Проведення планової заміни у місцевостях з установленим строком військової служби.
- Переміщення за станом здоров'я чи сімейними обставинами.
- Переміщення у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності.
- Переміщення вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку – на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах.
- У разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій.
- Переміщення у зв'язку зі звільненням або призначенням на посади у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці.
- Переміщення на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої.
Додамо, що в Україні триває загальна мобілізація, яка розпочалася після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого. Попри поширену інформацію при хвилі мобілізації, у ЗСУ наголошують, що під час повномасштабної війни триває одна загальна хвиля мобілізації, під час якої час від часу викликають нових військовозобов'язаних, щоб доукомплектувати певні підрозділи.
У командуванні Сухопутних військ ЗСУ дали пояснення щодо мобілізації в Україні: дивіться відео