Головна особливість цього місця полягає у тому, що на пляжі все облаштовано так, аби люди з інвалідністю могли зручно проводити час біля моря, інформує 24 Канал. На відпочинок сюди приїжджають тисячі людей з різних регіонів України. Про те, як виникла ідея створення пляжу та чому такі об'єкти важливі, особливо у сучасних реаліях, розповідаємо у матеріалі.
Дивіться також Інклюзивний пляж Одеси: як ветерани та люди з інвалідністю відпочивають біля моря
Як з'явився інклюзивний пляж в Одесі
Локацію заснував одеський бізнесмен Юрій Дегас. Пляж довгий час не мав ніякої назви. Бо, власне, і пляжу як такого не було. Востаннє пісок чи гальку тут бачили у 1998 році. З того часу він існував лише за документами як умовна територія між 12-м та 13-м траверсами. Хоча орендна плата була зовсім не умовною та нараховувалась щорічно. Фактично тут існували лише вузькі бетонні пірси, а також підпірна стіна, яка утримувала набережну.
У 2004 році цю ділянку додали до вже чинного договору оренди пляжу "Калетон". Та сподівання мерії, що хтось почне реанімувати пляж, багато років не справджувалися. Ніхто і думати не хотів про те, аби витрачати будь-які кошти на цю, як здавалося багатьом, безперспективну справу.
Та все змінилося у 2017 році, коли сюди прийшов Юрій Дегас. Він вирішив на власний кошт побудувати тут пляж, який стане доступним для будь-якої людини, та показати як владі, так і іншим бізнесменам, як це потрібно робити.
Коли я у 2020 році розпочав реалізацію цього проєкту, мені здавалося, що пів мільйона доларів власних коштів буде достатньо. Я подумав, що цього має вистачити, щоб зробити все, як потрібно. А враховуючи, що я завжди намагаюся перемагати, то і до роботи поставився як до дуже важливої справи. Але фактично вийшло втричі більше витрат,
– згадує Юрій.
Бізнесмен говорить, що навіть попри великі витрати, за весь час не пожалкував про задумане. Навіть коли 4 рази його проєкт був на межі зупинки через нестачу фінансів. Виявилось, що попри існування безлічі служб контролю, їхні фахівці навіть не знають, як потрібно будувати морські споруди та намивати пляжі. Все потрібно було вивчати самому.
Юрій жартує, що за цей час, окрім юридичної освіти, він отримав додатково ще й народний диплом з будівництва та архітектури. Потрібно було зміцнити траверси та підпорну стінку, закласти основу нового пляжу в місці, де глибина моря перевищувала 3 метри. Загалом кошторис проєкту сягнув еквівалента в півтора мільйона доларів США. І при цьому, як згадує Юрій, дивним чином в нього постійно з'являлись потрібні гроші на будівництво – спрацьовували інші бізнес-проєкти або партнери повертали борги.
На шляху до втілення проєкту меценату довелося подолати чимало перешкод / Фото Юрія Дегаса
Коли за 2 тижні до відкриття знадобилися 4 мільйони гривень і навіть знайомий банкір розводив руками, Юрій не втрачав надію знайти гроші. Бо він давав слово, а, значить, повинен був виконати обіцяне. Тож фінанси були знайдені, а пляж здали в експлуатацію у визначений термін. Тепер локація має свою унікальну назву, яку знають у всій країні – інклюзивний пляж "Без меж".
Я просто хотів нагадати своїм колегам-бізнесменам, що такі речі, як цей пляж, у кишеню не покладеш. Навпаки, це те, на що потрібно витрачати. Є те, що ми повинні робити. Я знаю, що мінімум 40% всіх проблем міста можна було б вирішувати при спільній роботі влади та бізнесу,
– каже Юрій.
Чим особливий інклюзивний пляж Юрія Дегаса
Сьогодні інклюзивний пляж "Без меж" – це ціла система соціального обслуговування. Ще за декілька сотень метрів від узбережжя відвідувачів зустрічають електрокари, у тому числі й переобладнані під крісла колісні. Вони безплатно везуть людей схилами до зони відпочинку.
Відпочивальники можуть з комфортом дістатися до пляжу / Фото Юрія Дегаса
Тут всіх зустрічає 42-метровий пандус. Юрій з посмішкою згадує, що архітектор будував його двічі: перший раз, коли поспішав якнайшвидше здати об'єкт, а вдруге – після того, як його посадили у візок і запропонували самому скористатися своїм витвором. Тож тепер ніхто не сумнівається в якості пандуса.
Також на пляжі встановлено ліфт, яким, як і всім іншим, можна скористатися безплатно. Від пандуса та ліфта розбігаються зручні доріжки у різні кінці пляжу, а також встановлені настили.
У воду спускається спеціальний пандус, завдяки якому будь-яка людина, навіть з дуже важкими травмами, може насолодитися купанням у морі. А ще на пляжі можна скористатися послугами масажиста, взяти участь у заняттях йогою чи приєднатися до розваг з аніматорами. Окрім того, для відпочивальників тут є укриття, облаштовані на відстані хвилини-двох від моря.
Ми спеціально переобладнали сховище, яке вже існувало і було в занепаді. Зробили його на 80 осіб, розмістили ємності з питною водою. Воно постійно відкрите. Охорона та прибиральники перевіряють його стан кожні пів години, тому тут завжди чисто та затишно. Ще одне ми також збудували власним коштом. Воно розраховане на 30 осіб і розташоване на набережній. Для нас безпека відвідувачів – завжди на першому місці,
– розповідає Юрій Дегас.
За наймінімальнішими оцінками, лише в цьому році інклюзивний пляж Юрія Дегаса відвідали понад 100 тисяч людей. Серед них велика частина – це діти з важкими хворобами опорно-рухового апарату та ветерани. Сюди приїжджають з різних частин країни, доволі часто сім'ями. А залишаючи Одесу, знову збираються на наступний рік відвідати інклюзивний пляж. Тож меценат постійно працює над планами розвитку.
На наступний рік тут планують розширити ігрову зону шляхом насипання гравію та піску в дальній частині споруди, а також побудувати басейн з морською водою.
Спеціальні пандуси забезпечують зручний доступ до води / Фото Юрія Дегаса
"Я люблю працювати на перспективу"
Для інклюзивного пляжу економіка утримання – питання не менш важливе, ніж процес будівництва. Локація існує завдяки прибутку з інших проєктів Юрія Дегаса. Але жоден з бізнесів не приносить йому такого задоволення від роботи, як управління інклюзивним пляжем.
Інші проєкти якось стабілізовані, можна сказати, уніфіковані. Є набір інструментів і перелік проблем, які потрібно розв'язати. А далі – проста монотонна праця. А тут кожен день – виклик, і ти постійно у тонусі. А я дуже люблю перемагати,
– говорить Юрій Дегас.
Серед проблем, які бізнесмен називає системними в реалізації таких соціальних проєктів – це байдужість влади. Нещодавно він декілька разів пропонував місту зробити велику територію інклюзивності, щоб навіть в умовах теперішньої щільної забудови зберегти природні острівки біля пляжу.
Юрій Дегас погоджується, що розвиток бізнесу неможливо зупинити, але ж можна створювати умови співіснування, де кожна людина знайде собі місце. Адже це і є головна мета інклюзивності – забезпечення умов для кожного. Меценат наголошує, що цей принцип необхідно використовувати під час спілкування суспільства, бізнесу і влади, бо від цього діалогу залежить вирішення 95% проблем.
На жаль, чинні механізми вже довели свою недієвість. Нещодавно бізнесмен намагався взяти участь у такій дискусії, але, крім політичних амбіцій, нічого там не побачив.
Діючи разом, влада і бізнес можуть зробити багато чого важливого, але ми досі бачимо модель спілкування "я – начальник, ви всі – дурні,
– підсумовує Юрій Дегас.
У розробці у бізнесмена є ще декілька проєктів, в основу яких покладено принцип інклюзивності. У більшості з них комерційний компонент зменшений через розвиток безбар'єрного середовища. Але, на думку Юрія Дегаса, задача бізнесу в тому і полягає, щоб створювати такі простори, де кожна людина відчуватиме себе гідною. Про це він постійно намагається нагадувати своїм колегам та партнерам.
Ще одним із напрямків своєї діяльності меценат бачить створення соціальних проєктів для професійного навчання та працевлаштування людей з інвалідністю, а також ветеранів, які повертаються додому. Тож попереду – багато роботи над ініціативами, що є дуже важливими, особливо у сучасних реаліях.