Таку думку сайту "24" висловила юрист Анна Маляр.
Як зазначає експерт, КС не судить людей за злочини. Він дає відповідь на запитання: чи відповідає Конституції той чи інший закон або нормативно-правовий акт? Але в Україні цим завжди зловживали всі президенти: Кучма, Ющенко і Янукович. Тому що парламент приймає відверто неконституційні закони, а потім їх направляють у КС зі сподіванням, що там скажуть, що все нормально.
Читайте також: Депутати хочуть скасувати голосування закону про Конституційний суд, який схвалили лише вчора
Однак, як наголошує Анна Маляр, у світі не існує такої системи, коли б можна було сформувати абсолютно незалежний суд. Тому президент, в тому числі, все одно має на нього вплив.
Водночас, наголошує юрист, КС – орган, який активний в українській політиці і впливає на історію нашої країни.
Фактично історію роблять руками Конституційного суду. І президент, і парламент знімають із себе відповідальність, покладаючи ухвалення рішень на КС. По суті, цей суд роблять цапами-відбувайлами. Приміром, до сьогодні КС не дав відповідь, чи є конституційним "мовний" закон Колєсніченка-Ківалова. Питання дуже складне, але Верховна Рада і президент хочуть скинути цю відповідальність на КС. А КС не знає, що в цій ситуації робити,
– говорить Маляр.
За словами юридичного експерта, звичайно, конкурс із відбору суддів – це краще, ніж якби його не було. На досвіді конкурсу до Верховного Суду, на її думку, очевидно, що часткове оновлення відбулося. Хоча до частини нових суддів ВС є багато питань у громадськості. Але значна частина – професіонали, користуються повагою. Через якийсь період оновлення буде повним. І це позитив.
Читайте також: Юрист пояснив, коли запрацює оновлений Верховний суд України
Однак Анна Маляр вважає неоднозначним положення закону, згідно з яким людина може звернутися до КС, якщо норма якогось із законів, який застосували до громадянина України, спірна.
Людям кинули кістку у вигляді права на конституційну скаргу. Мова про те, що людина може звернутися до КС, якщо закон, який застосували до громадянина України, спірний. Але, щоб подати таку скаргу, людина повинна пройти всі судові інстанції – тобто всі кола пекла, що займе не менше року, а лише потім звернутися до КС. Але це не вирішення справи по суті, не покарання злочинців. Це просто з’ясування, чи відповідає якийсь із законів Конституції,
– наголошує Маляр.
Тому, за словами юриста, виникає питання: що це дає звичайному громадянину? Адже механізм подання скарги громадянином до КС передбачає, що спочатку треба запустити величезну державну судову машину.
"Працюють прокурори, адвокати, судді, які використовують неконституційний закон, і лише в кінці цієї дистанції людина має право звернутися до КС. Чому не надати це право людині до всіх цих поневірянь? Якщо ще й врахувати те, що цей неконституційний закон хтось же написав. Тобто проблема не вирішується", – наголосила Анна Маляр.
Нагадаємо, Президент України Петро Порошенко підписав закон про Конституційний суд. Він має підвищити рівень захисту конституційних прав громадян. Законом передбачений прозорий конкурсний відбір кандидатів в судді до Конституційного суду, а також можливість будь-якої юридичної чи фізичної особи подати скаргу до Конституційного суду.