Досудове розслідування триває. Про це повідомляє 24 Канал із посиланням на Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру й Національне антикорупційне бюро України.
Дивіться також Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз
Що відомо про корупційну схему
У 2016 році Міноборони уклало контракт на розробку системи з компанією, яка не мала досвіду створення програмного забезпечення.
За 4 роки роботи технічне завдання незаконно змінювали 13 разів, що дозволило збільшити вартість робіт на 300 мільйонів гривень.
Кількість дослідних зразків системи без обґрунтування збільшили з 4 до 12, що призвело до додаткових витрат на коригування документації в 115 мільйонів гривень.
За даними слідства, розроблена система зовсім не відповідала технічному завданню – від несумісності з протоколами НАТО до відсутності інтеграції з іншими військовими системами.
Зокрема, частина програмного забезпечення взагалі не використовується – із 200 інформаційно-розрахункових задач реалізували всього 10.
Хто серед підозрюваних
У привласненні, розтраті майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах або організованою групою підозрюють:
- колишного заступника начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенанта;
- ексначальника військ зв’язку ЗСУ, генерал-майора;
- ексначальника Управління розвитку автоматизації Генерального штабу ЗСУ, полковника;
- директора приватного товариства – головного виконавця контракту.
За інформацією НАБУ й САП, незважаючи на очевидні недоліки, наприкінці 2022 року систему офіційно прийняли на озброєння ЗСУ.
У 2024 році, замість виправлення недоліків або відмови від неефективного рішення, на "ДЗВІН" планували виділити додаткове фінансування.
Це може свідчити про спроби не лише приховати попередні корупційні зловживання, а й продовжити їх,
– йдеться в повідомленні НАБУ.
Важливі експертизи в кримінальному провадженні проводились за активної участі Міноборони.
До слова, напередодні НАБУ зареєструвало кримінальне провадження проти "Енергоатому" за підозрою у розтраті 430 мільйонів гривень, пов'язаних з будівництвом нових атомних блоків. В компанії дії бюро назвали "політичними спекуляціями".