У 2007 році компанія Google оголосила про конкурс на створення робота, який зможе через 10 років висадитись на Місяць, проїхати по його поверхні щонайменше 500 метрів і передати на Землю фото і відео у хорошій якості. Призовий фонд — 30 мільйонів доларів. І учасником міг стати абсолютно кожен.

2011 року компанія Google заявила, що надійшло 29 заявок. Це був перший етап відбору, в другому залишилось тільки 16 і що найприємніше — серед них є й команда українців, точніше вихідців з України. Олександр Добрянський став учасником конкурсу Google Lunar XPRIZE.

Він у 1995 році переїхав з Донецької області в канадське місто Ванкувер. За освітою математик, але в чужій країні довелось здобувати нові навички. Працював електриком на паркувальних майданчиках, але освоївшись, відкрив комп’ютерну консалтингову фірму.

Почувши про конкурс від Google, зрозумів, що це шанс на все життя і можливість реалізувати давно перекреслені мрії. Колись він теж мріяв стати космонавтом, але поганий зір і вестибулярний апарат поставили на мрії хрест. І от у 50 років життя подарувало другий шанс.

Спочатку сім’я сприйняла ідею скептично, вважали, що в чоловіка криза середнього віку. Та побачивши, що це не просто забаганка, підтримали. До команди Олександра приєднались ще 2 сини — Сергій та Андрій, дружина Людмила стала музою.

Зараз за нього тримають кулаки ще й усі фанати хокею, адже у своєму місяцеході Олександр використає одразу три хокейні шайби, які надаватимуть конструкції стабільності. Звісно конкуренція жорстка. Тут й інженери з Кремнієвої долини, і хакери з Німеччини, IT-спеціалісти з Індії.

Читайте також: Українського художника зарахували до ТОП-100 геніїв сучасності

У Добрянського немає лабораторії, за основу взяв радянські інженерні підручники, а працює у своїй ванкуверській квартирі. Він уже використав свої пенсійні накопичення, але віри в перемогу не втрачає. Українець і так пройшов дуже далеко. Він один із 16 людей на всій планеті, який от-от створить у домашніх умовах справжній місяцехід.