Львів

На засіданні уряду голова Львівської ОДА Максим Козицький попросив не вносити зміни у поданий адміністрацією перспективний план, повідомляє 24 канал.

Читайте також План сформуємо негайно після звільнення, – Шмигаль про децентралізацію і Крим

Пропозицію підтримав прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Він додав, що впродовж дня до документа можуть вносити технічні правки, однак його суть залишиться незмінною.

"Це велика можливість для людей, які живуть біля Львова, мати такі ж послуги: медицину, освіту, громадський транспорт. Це вигідно усім. Але є декілька місцевих феодалів, які вирішили ці ОТГ зробити такими приватними", – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

Склад Львівської ОТГ

  • Львівська рада;
  • Винниківська, Дублянська міські ради;
  • Брюховицька, Рудненська селищні ради;
  • Грибовицька сільська рада (Великі Грибовичі, Збиранка, Малі Грибовичі);
  • Грядівська (Гряда, Воля-Гомулецька) сільська рада;
  • Зашківська сільська рада (Зашків, Завадів, Зарудці);
  • Лисиничівська сільська рада (Лисиничі, Підбірці);
  • Малехівська сільська рада;
  • Рясне-Руська (Рясне-Руське, Підрясне) сільська рада..

Уряд дозволив утворити такі окремі ОТГ

  • Сокільницьку (у складі Сокільницької та Годовицько-Басівської сільських рад);
  • Оброшинську (у складі Оброшинської, Ставчанської та Конопницької сільських рад).
  • Село Суховоля увійде у Зимноводівську ОТГ, а село Бірки – в Івано-Франківську.

До слова, перспективний план, який затвердив уряд, відповідає проєкту Львівської ОДА. Однак є виняток – Бірки урядовці вирішили віднести до Івано-Франківської ОТГ.

Важливо! Загалом на Львівщині затверджено 73 об’єднані територіальні громади.

Що цьому передувало

  • Львівська ОДА скерувала 24 лютого 2020 року у Кабмін перспективний план формування територій громад Львівської області. Ним пропонували уряду затвердити Львівську ОТГ у форматі "великого Львова".
  • У березні обласна адміністрація подала до уряду уточнення щодо майбутньої Львівської ОТГ. Її запропонували утворити у дещо меншому форматі. Зокрема, дозволили сформувати окремо Сокільницьку, Оброшинську та Мурованську ОТГ.
  • Згодом перспективний план Львівської області погодило профільне міністерство.
  • Однак уряд на засіданні 20 травня не розглянув його.
  • Мер Львова Андрій Садовий заявляв про необґрунтоване бажання Брюховичів та Винників від’єднатися від Львова.

Київ

У селі Білогородка, що біля Києва, ситуація інша. Там населений пункт хотіли приєднати до міста в області. Проте місцевій владі вдалося переконати, що село може функціонувати самостійно. Більше того, за попереднім рішенням, воно зможе об'єднувати навколо себе й інші села.

"Доводили, як соціальний бік, так і економічний – всі складові. Ми обґрунтовували, що Білогородка може бути і має бути центром ОТГ", – розповів білогородський сільський голова Максим Зуєв.

Коли потрібні ОТГ

Як зазначив економічний експерт Ярослав Жаліло, універсального рецепту успіху немає, і не всі міста потребують об'єднання, зокрема, долучення до більших міст. В той же час є неуспішні ОТГ, які не вміють використовувати ресурси і автономність. Понад сотні громад потребують приєднання до інших. Це десята частина утворених. Є ж протилежні ситуації.

"Коли визначається самодостатність населеного пункту в межах приміської зони, треба розуміти: це самоспроможність чи це спроможність через те, що ресурси черпаються з більшого суб'єкта", – підкреслив економічний експерт Ярослав Жаліло.

Деталі про місцеві вибори Мери вирішили влаштувати "політичний Сталінград" зеленій команді, – Щербина

В той же час експерт пояснив, що за ОТГ майбутнє. Жителі населеного пункту знають краще, на що їм витрачати гроші і як стимулювати бізнесменів, адже гроші від податків залишаються на місцях.

"Раніше була така собі бюджетна матрьошка. Кошти йшли по бюджетах центральний – обласний – районний. По селищних рад. Але зараз кожна з об'єднаних територіальних громад виходить на самостійні відносини з державним бюджетом, тобто всі ці трансфери перераховуються на громаду", – пояснив експерт.

Що ще чекає українців з реформи децентралізації

Створення Об'єднаних громад – це лише частина реформи децентралізації. Якщо зараз в країні є області, райони, міста, райони в містах, селища та села, то пропонується райони замінити на округи, а замість сіл та селищ створити громади. Декілька суміжних громад утворюватимуть округ. Також передбачається така посада як префект замість голів обласних державних адміністрацій. Реформа має завершитися цього року. Фінальним етапом будуть місцеві вибори, де українці оберуть голів ОТГ.

Дивіться відео 24 каналу про завершення формування ОТГ