Сказ є смертельним, якщо не ввести антирабічну вакцину до 14 дня після укусу. Найчастіше людина може заразитись цією небезпечною хворобою від кішок, собак, лисиць та вовків.
Цікаво У 7-річної жительки Львівщини діагностували правець: дитина в реанімації на ШВЛ
У Червонограді ввели карантин через сказ у кота
У липні медики підтвердили сказ у кота з Межиріччя. Цей випадок став першим за останні 10 років на території Червонограда. Тварину лікували в райцентрі, а сказ діагностували лише після її загибелі.
Цей випадок обговорили на засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії у Львівській облраді. Території Червонограда та Межиріччя з прилеглими до них землями оголосили небезпечними щодо сказу. Там з 30 липня запровадили карантинні обмеження. Загрозливою зоною також визначили селище Гірник з прилеглими до нього полями, угіддями, пасовищами та урочищами.
У 2016 році на території колишнього Сокальського району зареєстрували 8 випадків сказу.
- Діброва – 2 собаки;
- Домашів – кіт;
- Сілець – кіт;
- Низи – лис та собака;
- Волсвин – кіт;
- Савчин – кіт.
У 2017 році у селі Сілець сказ виявили у кота. А наступного року у селі Хлівчани також інфікувався кіт, а у Волсвині – корова.
Що таке сказ?
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, яке спричиняє нейротропний вірус Rabies. У хворого розвивається своєрідний енцефаліт зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням медичної допомоги смерть хворого неминуча. У медичній літературі інших країн хвороба відома як рабієс у тварин і гідрофобія у людей.Шляхи зараження сказом
- Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину, мікроушкодження шкіри та потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
- У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі – лисиці та вовки.
- Особливо небезпечними є безпритульні тварини, зокрема собаки. Для них укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
- Також науковці довели, що сказом можна заразитись аерогенно-контактно. Тоді вірус потрапляє в організм через кон'юнктиви та слизові ротоглотки.
- Щоб уникнути укусу, слід стерегтися безпритульних та диких тварин, які не бояться самі підійти до людини.
Зауважте Жителів Львівщини атакують отруйні змії: до лікарень потрапили 9 дітей
Симптоми сказу
Інкубаційний період сказу у людини зазвичай триває 1 – 3 місяці. Час може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:
- Місця, кількості й глибини укусів. Найнебезпечнішими є укуси в обличчя та голову.
- Кількості й активності вірусу, що потрапив у рану.
- Віку постраждалого. Діти зазвичай вразливіші за дорослих.
Початковими симптомами сказу є підвищення температури та біль. Також людина може відчувати незвичне або незрозуміле поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів хвороба практично завжди закінчується смертю. Коли вірус поширюється центральною нервовою системою, розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.
У 96 – 99% випадків укусів виникненню захворювання запобігає антирабічна вакцина. Вона є ефективною лише, якщо почати курс не пізніше 14 дня з моменту укусу. Однак курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту з хворою на сказ твариною.
Антитіла у людини з'являються через 12 – 14 днів, а максимальні їхні рівні досягаються через 30 – 40 днів. Імунітет виробляється приблизно через 2 тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається дієвим упродовж року. Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу постраждалий отримає необхідну медичну допомогу.
Читайте також Смертельне отруєння: чому не варто їсти в'ялену та сушену рибу
Як діяти при укусі тварини
- Спочатку потрібно ретельно промити рану протягом щонайменше 15 хвилин.
- Краще це робити мильною водою (водомильним розчином з господарським милом та йодом), дезінфектантами для обробки ран у хірургії, 70% спиртом чи 5% розчином йоду.
- Після цього необхідно негайно звернутися до лікаря.
- В Україні є майже 75 тисяч доз антирабічної вакцини та понад 3,3 тисячі доз антирабічного імуноглобуліну.
- Окрім цього, для профілактики сказу необхідно регулярно вакцинувати домашніх та свійських тварин.