Журналісти програми "Схеми: корупція в деталях" отримали список членів української урядової делегації на чолі з Азаровим, яка літала до Росії напередодні зупинки Євроінтеграції у 2013 році. Журналісти виявили, що кілька урядовців з цього списку отримали високі посади вже за президентства Зеленського.

Читайте також: Офіс Президента засекретив дані про своїх відвідувачів: деталі

Так, учасниками перемовин з Росією протягом 19-20 листопада 2013 року в Санкт-Петербурзі були Руслан Демченко, Сергій Камишев, Інна Ємельянова та Володимир Єльченко. Саме внаслідок цих перемовин Кабмін Азарова вирішив "призупинити євроінтеграцію", що врешті вилилось у Революцію Гідності.

У складі делегації до Санкт-Петербурга був також Андрій Богдан – на той момент радник прем’єра Азарова, а за Зеленського – керівник Офісу Президента.

Демченко, Камишев та Ємельянова підпадають під ознаки закону "Про очищення влади". Їхні імена містяться в люстраційному списку, опублікованому Міністерством юстиції. У грудні 2019 року Зеленський призначив Камишева надзвичайним і повноважним послом України в Китаї.

Перша заступниця міністра юстиції за часів президенства Віктора Януковича – Інна Ємельянова у серпні 2019 року указом Зеленського була призначена до комісії з правової реформи.

Перший заступник міністра закордонних справ у 2013 році Руслан Демченко раніше як радник п’ятого президента Петра Порошенка представляв Україну в Мінську на переговорах Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі. У липні 2019 року Зеленський призначив Демченка своїм радником.

Щодо колишнього посла України в Росії Володимира Єльченка, то його посада не потрапляє під люстрацію. За Порошенка він став постійним представником України при ООН. У грудні 2019 року Зеленський призначив Єльченка надзвичайним і повноважним послом України у США.

Важливо: Повернення ексчиновників Януковича: в чому причина і що буде далі

Зауважимо, що закон забороняє люстрованим посадовцям обіймати державні посади до 2024 року.

Що таке люстрація? Заборона діячам високого рангу, які скомпрометували себе, впродовж певного часу або пожиттєво працювати на держслужбі. В Україні поняття люстрація прописане в законі "Про очищення влади". Поштовхом для його ухвалення у 2014 році стали наслідки президентства Віктора Януковича. Закон визначає засади проведення перевірки держслужбовців та посадовців органів місцевого самоврядування і забороняє обіймати держпосади протягом 5 та 10 років певним категоріям фізосіб.