Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган 9 жовтня 2017 року перебуває з офіційним візитом в Україні. Зустріч відбувається у символічну дату – 25-ту річницю встановлення дипломатичних відносин між країнами. Лідери держав анонсують підписання дев'яти документів. Багато говорять про поглиблення економічних зв'язків. Традиційно згадують Крим і Донбас. Але головна домовленість так і залишається таємницею.

Читайте також: 174 загиблих: сьогодні 15-ті роковини теракту "Норд-Ост"

Від цих переговорів залежала доля Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова. Обох незаконно затримали і засудили в анексованому Криму у сфабрикованих справах. Мустафа Джемілєв каже, що Ердогану постійно нагадували про політв'язнів, коли той їхав на зустрічі з Путіним. Сподівались, турецький лідер має вплив на господаря Кремля.

Була ґрунтовна розмова про те, щоб Ердоган сприяв звільненню наших політв'язнів. Зараз вже мало хто спілкується з Путіним, а Ердоган з тих, хто з ним зустрічається. Швидше за все, Путін не хоче втрачати такого спілкування,
– розповідає Уповноважений Президента у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Процес звільнення тривав близько 2 тижнів. Адвокат Ніколай Полозов каже, що рішення було суто політичним. І настільки важливим, що Москва закрила очі на формальності. Чийгоз і Умеров стали першими, кого не обміняли, а просто звільнили. Вони так і не визнали вину і не просили помилування. Колишній член тристоронньої контактної групи Роман Безсмертний звільнення політв'язнів називає перемогою трьох президентів.

Українська сторона бореться за життя кожної людини. Російський цар проявив себе, як цар, тому що йому абсолютно все одно, які рішення суду, на якій стадії вони приймаються. Він як цар судить, як цар звільняє, як цар карає,
– зазначає Безсмертний.

Ердогану вдалося не лише виступити миротворцем перед світовою спільнотою. На думку Романа Безсмертного, втрутившись в конфлікт України і Росії, президент Туреччини зміг отримати вигоди в іншій війні – сирійській.

Про що саме домовились Путін і Ердоган вони, звісно, не кажуть. Але з часом, вважає експерт, наслідки цих домовленостей матимуть вплив на міжнародну політику. Від України ж після допомоги у звільненні заручників, Туреччина може розраховувати на підтримку на європейській арені. Адже останнім часом в Євросоюзі неодноразово засуджували політику Ердогана.

Читайте також: Як звільняли Умерова і Чийгоза і яку ціну їм довелося заплатити за свою свободу

Звільнення Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза довело – дипломатична зброя таки працює. Утім, експерти попереджають, сподіватись, що агресор легко відпустить інших бранців не варто.

Я не можу сказати, що тут можна поставити на якийсь конвеєр, якийсь потік прийняття таких рішень, але це означає, якщо ведеться боротьба за звільнення полонених, якщо вона ведеться професійно у всіх аспектах: в юридичному, в політичному, в медійному, то обов'язково буде результат,
– каже адвокат Ахтема Чийгоза Ніколай Полозов.

Справу кожного заручника слід розглядати окремо і шукати індивідуальне вирішення питання. Поки ж Україні залишається і надалі якнайчастіше нагадувати світовій спільноті про полонених і продовжувати тиснути на агресора.