Над фільмом знімальна група працювала близько 5 років. Подейкують, криза 2008 могла взагалі знищити проект. Втім, за допомоги приватних інвесторів та держави, що виділила на фільм близько 10 мільйонів гривень, реальна історія з життя українського льотчика, героя Радянського Союзу Івана Даценка потрапила на великі екрани.

"Якщо, знаєте, за дужки винести оцей екстремальний поворот долі, що він став вождем, то решта - це типова для радянського солдату, який був у полоні. Після цього, чи ти герой радянського союзу, чи ти двічі герой, а ти вже зрадник", - каже режисер фільму Михайло Іллєнко.

Підписали і контракт з кінопрокатною компанією. За ним протягом року фільм покажуть навіть у найвіддаленіших куточках країни. А потому навіть за кордоном. Кажуть: вже мають запити з багатьох країн Європи, Азії і навіть Африки. Дистриб’ютори ж сподіваються на прихильність глядача і підкреслюють проект унікальний і немає сучасних українських аналогів.

"Для того, щоб оцінити фільм, перше, що треба зробити - це порівняти його до іншого фільму, який є подібним. Ви мені скажіть, до чого це подібне?", - каже кінодистриб'ютор Богдан Батрух.

"Глядачу в Україні треба показати, що в Україні може зніматися звичайне кіно. Це не артхауз, це не поетичне кіно. Це хороше, нормальне кіно для глядачів", - каже продюсер фільму Володимир Філіппов.

Перші глядачі після перегляду зізнаються, вражені історією, що розгорнулась на екрані, щоправда, вказують і на недоліки. Втім, усі переконані нова сторінка для українського кіно розпочалась і цей факт є очевидним.

"Хватить плакати і жалітись на якусь нашу вигадану меншовартість, які видумали політтехнологи, щоб люди ще нещаснішими ходили. У нас все добре всередині з генотипом, давайте вже бути класними, щоб це всі розуміли і бачили", - закликає музикант, гурт "Гайдамаки" Володимир Шерстюк.

"Якщо це не перемога, то це така маленька атака. І ми все ж таки можемо робити українське кіно", - впевнена голова Державного агентства з питань кіно Катерина Копилова.

"ТойХтоПройшовКрізьВогонь" в національному прокаті з 19 січня. Потому, зізнається Михайло Іллєнко, планує продовжити героїчну історію у документальному фільмі, або й навіть у телевізійному серіалі.