Від першого до останнього дня окупації українці жили у страху. Нацисти вважали корінне населення другим сортом.
Читайте також: Як проходить 9 травня в Україні: головні інциденти
Тих, не хотів ставати виконували волю загарбників, знищували. Україна стала сировинним придатком: 80% продовольства країни вивозилося до Рейху. Нацисти поділили країну на чотири окупаційні зони.
Українські землі під час Другої світової війни
Галичина
Галичина стала першим українським регіоном, який потрапив в лапи до нацистів. У вересні 1939 року Гітлер разом зі Сталіним пошматували Польщу, до складу якої вона входила. За домовленістю двох диктаторів ці землі віддали СРСР, тоді радянську владу зустріли хлібом-сіллю.
Диктатори Сталін та Гітлер
А вже в 1941 році так само вітали й німців. Проте ці окупанти виявилися ще гіршими. Незалежність України в плани Гітлера не входила, як і у наміри Сталіна. Нацисти переслідували націоналістів, а їхнього лідера Степана Бандеру відправили до концтабору "Заксенхаузен", що у Німеччині. Для непокірних такі ж заклади створили й в Галичині.
У Галичині було декілька жахливих концтаборів. "Цитадель" – військовий концтабір, там були десятки тисяч людей загинули. Окрім того, у нас було гетто, де знищили тисячі євреїв. У нас був і Янівський концтабір,
– прокоментував Віктор Голубко, історик.
Людей убивали з особливою жорстокістю, влаштовували на них полювання, а у Янівському концтаборі розстрілювали під акомпанемент оркестру. Регіон отримав назву дистрикт "Галичина". Він входив до складу Великої Німеччини.
Трансністрія
Південні райони віддали союзникам – румунам. Столицею Трансністрії стала Одеса. Резиденція губернатора краю знаходилася у Воронцовському палаці.
Палац побудували для генерал-губернатора Алексяну Георге (справа)
За словами істориків, щойно Одесу зайняли румуни, там розпочалися масові розстріли євреїв. Для слов'янського населення теж діяв жорсткий режим: за найменшу провину карали смертю, як і на решті території
Райхскомісаріат "Україна" та території, підпорядковані Вермахту
Прифронтові райони, Схід і північ України, контролювала військова адміністрація. А от центр, де зосереджувалися чорноземи, назвали райскомісаріатом "Україна" – зі столицею в Рівному. Очолював його Ерік Кох, він люто ненавидів українців.
Історики припускають, що Рівне обрали центром через зручну транспортну розв'язку. У приміщенні, де за часів окупації був головний адміністративний корпус райхскомісаріату, зараз Краєзнавчий музей.
Зберігся і бункер, який нацисти, щоправда, не добудували
У регіоні навіть діяла своя валюта: осткарбованці. А ще там видавали "аусвайси" – паспорти німецькою мовою.