Мінімум затрат і максимум урожаю – про таке мріють усі, хто вирощує картоплю. Її люблять усі українці і називають другим хлібом. Саджають бульбу в усіх регіонах нашої країни. І здавалося б, у цьому процесі немає нічого складного. Втім, іноді напрацюєшся на городі навесні, а восени результату немає. Щоб такого не сталося і з вами, поділимося деякими секретами вирощування картоплі.
Найперше потрібно відібрати якісне насіння. Його заготовляють ще з осені. Бульби для садіння беруть з кущів, які дали найкращий урожай. Картопля має бути середніх розмірів – приблизно як куряче яйце. Без пошкоджень, з міцною шкіркою і паростками. Пошкоджена картопля для висаджування не годиться, адже вона просто згниє у землі. Але навіть якщо й дасть урожай, то він буде дуже слабким.
Важливий момент. Якщо ви збираєтеся садити картоплю, то її потрібно дістати з підвалу за два тижні до посадки. Бульбу потрібно трохи просушити. Перевірте, чи немає на ній пошкоджень. Паростки мають бути пружними, висотою приблизно півсантиметра. Допускаються і більші, але не вище півтора сантиметра.
Читайте також: Несподіваний метод: як посадити картоплю, щоб її не з'їв колорад
Як правило, навесні на картоплинах паростки утворюються самостійно. Але, що ж робити, якщо вони так і не з'явилися? Можна активізувати цей процес. Знадобиться соснова тирса. Злегка зволожуємо її водою і потім пересипаємо нею наші картоплини. Зберігати це все добро потрібно у дерев'яних ящиках з отворами, щоб картопля "дихала". Час від часу варто обприскувати водою. Через 2 тижні на картоплині утворяться паростки.
Велику бульбу перед садінням можна розрізати. Головне, щоб у обох частинах, які ви відправите в землю, була достатня кількість паростків. Зрізану поверхню фахівці рекомендують обробляти попелом, щоб вона не гнила.
Перед тим, як садити картоплю, потрібно обробити її спеціальними засобами. Вони захистять бульби від колорадського жука та інших шкідників, а також врятують від хвороб. Після обробки картоплі спеціальними препаратами на насінні утворюється довготривала захисна плівка. Боятися цих "хімікатів" не потрібно, всередину рослин вони не всмоктуються. Головне, після обробки дати картоплі добре просохнути.
Читайте також: Як організувати ідеальний пікнік: важливі поради
Далі обираємо місце для садіння. Часто картоплю вирощують багато років поспіль на одних і тих же грядках. Але це помилка. Місце періодично потрібно міняти. Бажано, щороку. При цьому для отримання хорошого врожаю необхідно також підживлювати грунт. Весною, перед висаджуванням картоплі, потрібно внесити органічні добрива, перепрілий гній або компост і перекопати або переорати ґрунт. Не можна перенасичувати ґрунт азотними добривами або гноєм. Наслідком цього буде грубе бадилля, низька врожайність та накопичення нітратів у картоплі.
Картоплю слід садити, коли грунт вже добре прогрівся. Приблизно до 10 градусів на глибині 10 сантиметрів. У північних регіонах – це приблизно перша декада травня, у південних – кінець квтня.
Закопувати бульбу потрібно на глибині приблизно 15 сантиметрів. Приміром, якщо у вас чорнозем, то можна садити і на меншу глибину – 8-10 сантиметрів. Але якщо ґрунт піщаний, треба садити глибше. Відстань між ямками має бути не менш, як півметра. А між рядками – 80-90 сантиметрів. Адже, коли картопля зійде, її потрібно буде пригорнути землею.
Для того, щоб бульба швидше проросла, використовують агроволокно. Воно пропускає світло і воду. А коштує недорого – від 6 до понад 10 гривень за метр.
Повний випуск програми "Корисні файли" дивіться тут.