До участі запросили 350 діячів з 20 країн світу. Серед гостей — екс-прем'єр-міністр Великобританії Тоні Блер, колишній віце-канцлер Німеччини Йошка Фішер, президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. Перший день дискусій відкрили три президенти: України — Петро Порошенко, Естонії — Томас Гендрік Ільвес та Президент Європарлементу Мартін Шульц. Петро Порошенко задав тон розмови.

Під час форуму обговорювали тему інформаційної безпеки

На форумі не було українських олігархів Рината Ахметова чи Дмитра Фірташа. Натомість, прибув британський мільярдер Річард Бренсон. Бізнесмен радить дружити з Росією.

Світ хоче бачити Росію як частину світу, як частину Європи, контактуючи одне з одним, торгуючи спільно,
— каже засновник Virgin Group Річард Бренсон.

Перший президент України Леонід Кравчук з колишнім Генсеком НАТО Хав'єром Соланою розмовляв про "болючі" питання.

Ми розмовляли про біловезькі угоди, як вони приймалися, про Будапештский меморандум щодо ядерної зброї,
— розповів перший Президент України Леонід Кравчук.

Одна з перших дискусій форуму присвячена інформаційним війнам. Засновник "Вікіпедії" Джіммі Вейлз щиро дивується: як живучи у відкритому інформаційному просторі росіяни ведуться на пропоганду.

"Ми можемо думати: інтернет загальнодоступний, уряд не може з допомогою пропаганди засліплювати людей. Виявляється може. Рейтинги Путіна вражаюче високі", — говорить засновник "Вікіпедії" Джиммі Вейлз.

Російський політолог Станіслав Бєлковський вирішив: марно боротися з системою та переїхав в Україну. Хоче отримати громадянство і добре розмовляє українською.

Під час форуму дискутували на тему енергетичної безпеки

"Питання життя чи смерті" — під таким гаслом провели дискусію на тему енергетичної безпеки. Тут Європа не просто занепокоєна. Вона думає, як вирішити проблему. Через підтримку України Росія зменшує поставки газу в низку держав-членів ЄС. Учасники дискусії кажуть: вести переговори з Росією та зважати на її економічні інтереси потрібно. Проте, додають — Україну при цьому не зрадять.

Координатор з питань міжнародної енергетики держдепу США 2011-2014 років Карлос Паскуаль заспокоює — реверсні поставки будуть і це допоможе Україні пережити енергетичну кризу. І радить ще тісніше співрацювати з Європою у питанні газу.

На форумі дискутували на тему: чи можлива третя світова війна?

Більше ніж гроші і газ учасників хвилює війна. Чи може війна в Україні перерости у європейську чи світову. Цій темі присвятили одну із дискусій. Політики зізнаються, що Європа надто довго стояла остронь. Колишній віце-канцлер Німеччини Йошка Фішер каже, що до останнього сподівались, що серйозного конфлікту не буде.

Чесно кажучи: Європа не була готова до цієї атаки, тому що вона жила ілюзіями про переваги миру тощо. А жахлива реальність зненацька постукала у двері,
— говорить віце-канцлер Німеччини (1998-2005 років) Йошка Фішер.

Лише американський відставний генерал, колишній головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі Веслі Кларк нагадав, що не так давно Європа вже знала схожі конфлікти.

Цей конфлікт схожий на той, що тривав на Балканах у 90-х років, на конфлікт у Боснії і він також підтримувався та готувався поза межами держав,
— зазначив головнокомандувач сил НАТО в Європі (1997-2000 років) Веслі Кларк.

Баланс між війною і миром хиткий, кажуть учасники форуму, проте сподіваються, що усі конфлікти можна буде вирішити дипломатично.

"Україна повинна бути підготованою, вдосконалювати армію та міліцію. Але зосереджуватися все ж слід на політичному шляху вирішення конфлікту, на економіці, здійсненні реформ, які зараз потрібні", — вважає генеральний секретар НАТО (1995-1999 років) Хав'єр Солана.

Розв'язувати конфлікт на сході Європа буде з допомогою санкцій

Розв'язувати конфлікт на сході ЄС має намір з допомогою санкцій проти Росії та фінансування реформ в Україні.

1,6 мільярда євро — ця та допомога, яка вже стала доступною. 600 мільйонів вже виплачені,
— повідомив Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.

Лише успішні реформи та економічний розвиток, кажуть учасники форуму, допоможуть відновити мир і навіть згодом повернути окупований Росією Крим.