У кулінарному марафоні взяли участь понад 100 учасників. На фесті представили більше 6 десятків різновидів млинців з картоплі.
"З шкварками, сиром, з м’ясом з грибочками, огірочками, сто грам наливаємо, як забажаєте. І без ГМО, все натуральне", - переконує учасниця фестивалю Оксана.
Любителі дерунів з’їхалися на фестиваль з усіх куточків України. Запевняють тут деруни найсмачніші.
"Вони дуже смачні і вони наші, з України", - каже гість фестивалю Єлизавета
А норвежці приїхали зі своїми дерунами. Кульки з картоплі варять у м’ясному бульйоні. У Норвегії цю страву називають - кумля.
"Кладемо в бульйон. Вариться 45 хвилин приблизно. В Норвегії - четвер, саме той день, коли роблять таке блюдо, усі ресторани, кафе", - розповідає гість фестивалю дерунів із Норвегії Вігар Аксельсен.
На свято запросили людей із прізвищем Дерун. А таких в Україні мешкає півтисячі родин.
"Скажу, яке прізвище, кажуть боже, як смачно і таке вже відношення до людини. Тому всі представники нашого прізвища, вони щирі, вони справжні українці", - переконаний гість фестивалю Григорій Дерун
Усі деруни оцінюють дегустатори. Такими могли стати усі бажаючі. Подбали і про тих, хто не вміє готувати деруни - влаштували їм школу "дерунярства". Викладає пан мер. У нього своя метода у приготуванні дерунів.
"Мало хто це приміняє, я пускаю сметану у сам інгредієнт. І вони інший смак мають. Я чуть не захлинувся слиною, по синдрому Павлова. Але можу вам сказати, це правдивий український дерунець", - каже міський голова м. Коростень Володимир Москаленко
На Житомирщині обіцяють дивувати гурманів смачними дерунами ще не один рік.