Яка обстановка на Банковій?
Люди провели на Банковій всю ніч і досі залишаються під стінами Офісу Президента. Частина активістів ночували у наметах та організували собі польову кухню.
Важливо: Зеленський провів закрите засідання РНБО щодо нормандської зустрічі: результати
Вранці на акцію почали приходити нові люди. Вони мають намір залишатися під ОПУ до кінця саміту "нормандської четвірки".
Акція "Варта на Банковій" / фото Андрія Костюка
За порядком в урядовому кварталі стежать бійці спецпідрозділу Нацполіції, військові Нацгвардії та співробітники Держслужби України з надзвичайних ситуаціях. Обстановка на Банковій наразі спокійна.
Акція "Варта на Банковій": онлайн-трансляція
Дивіться пряме включення кореспондентів 24 каналу:
Як і чому розпочалась акція?
Акції у Києві розпочались в обід 8 грудня. Спершу на Майдані Незалежності відбулося всеукраїнське віче "Червоні лінії" напередодні переговорів Зеленського з лідерами Росії, Німеччини та Франції у Парижі.
Людей закликали вийти на мітинги три політичні фракції: "Голос", "Батьківщина" і "Європейська солідарність". Зокрема, п'ятий президент Петро Порошенко відзначив, що віче на Майдані не носить протестний характер.
До теми: Нормандська зустріч у Парижі: чого очікувати від Зеленського та Путіна
Загалом на віче зібралися кілька тисяч активістів. Люди тримали у руках прапори України та політичних сил. По обидва боки від сцени були розміщені великі написи "Червоні лінії для Зе".
Організатори відзначили, що цим мітингом закликають президента Володимира Зеленського не перетнути червоні лінії з президентом Росії щодо врегулювання війни на Донбасі.
Віче "Червоні лінії" на Майдані Незалежності / фото журналістів 24 каналу
Серед присутніх був і колишній голова Верховної Ради та нардеп від "ЄС" Андрій Парубій, його колеги Ахтем Чийгоз, Яна Зінкевич, п'ятий президент Петро Порошенко, свободівці Андрій Іллєнко, Олег Тягнибок та інші.
Віче на Майдані / Фото: 24 канал (Ростислав Лабенський)
Я прийшов продемонструвати нашу єдність, єдність народу, свою позицію про те, що Україну ми не здаємо, не будемо здавати. Ми прийшли продемонструвати підтримку президенту, аби він був впевнений у тому, що ми є. І нехай він завтра ухвалює правильні рішення,
– сказав учасник віче Анатолій Лановий.
Політики на віче "Червоні лінії" в Києві / фото журналістів 24 каналу
Яка ситуація була ввечері на Банковій?
Після віче на Майдані активісти перейшли під Офіс президента і розпочали там акцію "Варта на Банковій".
Цікаво: Нормандський саміт у Парижі: останні очікування України та Росії
За півгодини до початку акції активісти хотіли поставити сцену навпроти будівлі ОПУ, але їм завадили правоохоронці. Також силовики не впустили вантажівку з табличкою "Телебачення України", всередині якої перебуває каркас для шатра.
"Варта на Банковій" під ОПУ / фото Андрія Костюка
Активісти планують залишитись на ніч під Офісом Президента / фото Андрія Костюка
Бійці Національної гвардії на підходах до будівлі Офісу Президента з боку вулиці Лютеранської не дозволяли активістам проносити на площу перед ОП намети, бочки для обігріву та дерев'яні піддони. Після нетривалих перемовин між активістами й правоохоронцями прохід звільнили і учасники пікету змогли пройти.
Тоді ж активісти розкрили на Банковій кілька нежитлових наметів.
Намети на Банковій / фото 24 каналу
Як реагують у Зеленського?Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков запевнив, що українська сторона під час саміту буде дотримуватись усіх "червоних ліній".
Водночас речниця президента Юлія Мендель відзначила, що "людей на мітинг проти вигаданої "капітуляції" вивели скепсис і страхи". Вона пригадала, що протестними акціями супроводжувались усі мирні ініціативи Володимира Зеленського. Так, люди раніше виходили на мітинги через відбудову мосту в Станиці Луганській та розведення військ в трьох точках на Донбасі.
Що відомо про зустріч у нормандському форматі:
- Вона відбудеться 9 грудня та пройде у Парижі. Усі країни-учасниці вже узгодили цю дату.
- У її межах вперше можуть зустрітися Зеленський і Путін. До цього вони лише декілька разів говорили телефоном. Востаннє обговорили повернення Росією українських військових кораблів і питання газових перемовин.
- Українська сторона давно наполягала на зустрічі у нормандському форматі, де б обговорили питання врегулювання ситуації на Донбасі. Але Росія довго її відтягувала, пояснюючи це тим, що вона "не принесе користі без ретельної підготовки".
- Попередньо анонсовані питання України під час нормандської зустрічі – розведення військ, обмін полоненими, текст формули Штайнмаєра та Крим.
- Передумовами для проведення норманського саміту стали розведення військ у Станиці Луганській (завершилося 30 червня), Золотому (2 листопада) та Петрівському (11 листопада). Також відбулися розмінування цих територій і демонтаж фортифікаційних споруд з обох боків. У підсумку тут має розміститися майбутня демілітаризована зона.
Дивіться відео: як минає віче у Києві