У Москві звикли, що зовнішня політика і торгівля Києва повинні паралельно йти з російською. Прикладів можна навести безліч. Згадаємо 2006 рік, коли загострення відносин перейшло з політики в економічну площину. Тоді,"Роспотребнадзор" обмежив імпорт молочної, м'ясної, винної продукції з України.

Подібна ситуація у відносинах між Україною і Росією спостерігається зараз. Велику політику намагаються вибудовувати навколо Митного союзу, за який так сильно агітують у Білокам'янній. При цьому, застосовуються різні методи: зустрічі на найвищому рівні, погрози, шантаж.

І тепер російська влада вирішила завершити розмови після розмов в Криму, Москві, поїздок на ретро-автомобілях. Справа дійшла до введення санкцій проти експортних галузей економіки України. "Вдарили" в Кремлі одразу боляче: пригрозили українським металургам і обмежили продовольчі товари.

Зокрема, Митний союз вже призупинив імпорт м'ясних виробів з 20 підприємств України. Головною причиною, у тому ж таки "Роспотребнадзорі", назвали "невідповідністю ветеринарно-санітарних вимог".

Далі в Росії почали лякати українських металургів. Так, минулого тижня під час візиту на Магнітогорський меткомбінат Володимир Путін заявив: "Вопрос понятный и непраздный, особенно для металлургов, потому что Украина – ... безусловно, это конкурент. Это очевидный факт, - сказав Путин. Политическое руководство Украины, насколько я себе представляю, пока таких планов (відносно інтеграції в Митний союз - Авт.) не вынашивает в практическом преломлении. Что это означает? Это означает, что три страны – Россия, Белоруссия и Казахстан будут договариваться о том, как защищать свой внутренний рынок от продукции из третьих стран".

Ну, і, звичайно, газ. Саме блакитне паливо є ключовим у питанні двосторонніх відносин. Росії постійно не вистачає газотранспортної системи України, НАК "Нафтогаз", обленерго і ще низки стратегічних підприємств, але саме це рятує Україну від російської експансії.

Відтак, Адміністрація Президента В.Януковича може повторити долю своїх попередників, коли перед президентськими виборами Дмитро Медведєв закликав українців голосувати за будь-кого, але не за Ющенка. Тоді всі послухались і проголосували.

Робити ж прогноз щодо сьогоднішньої ситуації в українсько-російських відносинах справа невдячна. Українська влада неодноразово заявляла про багатовекторну зовнішню політику. Це може означати, що Янукович може подивитися в бік НАТО, а завтра залишити країну без ГТС, останнього козиря у партії боротьбі проти тиску Росії.

Далі буде...