Україна обрала шлях енергетичної безпеки, тому купуватиме вугілля в Америці, гордо заявляє Петро Порошенко. Першу партію урочисто зустріли в Одеському порту. Однак, за словами експертів, постачання вугілля є мінімальними з США.
Читайте також: Реінтеграція чи димова завіса: чому не розглядають невідкладний законопроект
Вже 1,5 роки тариф на електроенергію розраховують за формулою "Роттердам+" – це вартість вугілля на біржі в Роттердамі з додаванням вартості доставки в Україну та його розвантаження. Однак насправді вугілля з Нідерландів в Україну не постачають.
Це є масштабна афера. Звідти ми ніколи вугілля не закуповували, жодної тонни в Україну не приїхало за останні декілька років. Бажану ціну підганяли під бажану формулу,
– запевнив експерт з питань енергетики Андрій Герус.
Таку ж думку висловила народний депутат від фракції "Об'єднання "Самопоміч" Вікторія Войціцька, яка додала, що "Роттердам+" – це корупційна схема, яка не має ніякого обґрунтування для застосування.
Читайте також: Як Львів перетворює занедбані заводи на центри розвитку та інвестицій
В рік Україна споживає близько 24 мільйонів тонн вугілля, з яких 20 мільйонів тонн – українське вугілля газової групи, 1 мільйон – з США та ПАР, 3 мільйони – з Росії. Відтак українці купують вітчизняне вугілля за ціною імпортного. Окрім цього, додатково оплачують транспортування палива морем, хоча 95 % постачається залізницею.
Формула "Роттердам+" стосується всього вугілля. І якщо би її запровадили лише до того вугілля, якого немає в Україні, проблем би таких великих не було,
– зазначив народний депутат, фракція "Об'єднання "Самопоміч" Лев Підлісецький.
20 мільярдів гривень – саме стільки вже втратили українці через скандальну тарифну формулу. Але в НКРЕКП вирішили, що цього замало, та запропонували знову підвищити ціну на вугілля з 66 до 82 доларів за тонну. При цьому вартість транспортування повинне збільшитись на 28 %, а це обійдеться українцям в додаткові 12 мільярдів гривень. Тому експерти впевнені, що тариф на електроенергію може зрости на 15 %, що матиме негативні наслідки як для звичайних споживачів електроенергії, так і для бізнесу.
"Дуже негативні наслідки для малого, середнього бізнесу, промисловості. Адже саме для них буде підвищуватися ціна. В результаті підняття ціни для цих споживачів страждати будуть звичайні українці. Бо будь-який промисловець-підприємець буде переносити збільшення вартості електроенергії на збільшення вартості кінцевої продукції", – розповіла Вікторія Войціцька.
Тариф на електроенергію повпливає і на вартість водопостачання, адже саме завдяки електриці воду подають в оселі українців.
Як зросла вартість електроенергії з 2013 року та хто збагачується за рахунок формули "Роттердам+" – дивіться у програмі "Крупним планом".