Традиційно на поціновувачів очікує зустріч з улюбленими солістами. Так, прихильники таланту Людмили Монастирської почують солістку в двох операх Верді: "Дон Карлос", в якій співачка виконає партію Єлизавети Валуа, і "Макбет" (Леді Макбет). Візит співачки на батьківщину ознаменований ще однією важливою подією: вона вперше вийде на рідну сцену в новому статусі – з нагоди 150-річчя Національної опери України Людмила Монастирська відзначена званням народної артистки України. Одноактна опера "Моцарт і Сальєрі" також посіла гідне місце в репертуарі театру. Чудовий тандем двох солістів – Валентина Дитюка (Моцарт) і Тараса Штонди (Сальєрі) не залишився поза увагою прихильників театру та керівництва держави – молодий соліст Національної опери України Валентин Дитюк з нагоди ювілею театру нагороджений званням заслуженого артиста України.

8 грудня – одноактна опера "Моцарт і Сальєрі" (Римський-Корсаков) – прем'єра

Прем’єра опери "Моцарт і Сальєрі" з величезним успіхом відбулась у лютому 2017 та отримала багато схвальних відгуків від критиків та публіки. Камерна по суті опера, де діють, а точніше навіть розмірковують, лише два герої, вона, тим не менш, призначена самим автором для великої сцени. Хоча сам Римський-Корсаков висловлював побоювання з цього приводу і хотів вберегти своє дітище від великих залів та зберегти його камерний формат. Цю непросту задачу – збереження камерності, навіть інтимності дійства та, разом з тим, видовищність вистави вдалося вирішити режисеру-постановнику Анатолію Солов'яненко разом з головним художником театру Марією Левитською. Створено сценографічне рішення вистави дало можливість поринути у внутрішній світ двох визнаних "синів гармонії", якими безперечно були і Моцарт, і Сальєрі.

Чи не першорядну роль в глибокому сприйнятті нового репертуарного твору театру зіграли два яскравих солісти – Валентин Дитюк (Моцарт) та Тарас Штонда (Сальєрі). Саме на них, власне, і здійснювалась нова постановка.

Партія Моцарта стала для мене не тільки новою роллю – в цій опері немає традиційних арій, і це було певною складністю. Весь сюжет побудований на діалозі між двома виконавцями, а це пов'язано з додатковими емоціями. Роль Моцарта дуже багатогранна і вимагає великої глибини, чуттєвості, – розповів Дитюк.

Для Тараса Штонди партія Сальєрі виявилася дуже символічною: цією роллю він відзначив і 25-річчя своєї творчої діяльності, і 50-річний ювілей. Окрім того, чудовий бас українського артиста найчастіше порівнюють з шаляпінським, а, як відомо, саме Федір Шаляпін був беззмінним виконавцем ролі Сальєрі аж до еміграції.

9 грудня – опера "Дон Карлос" (Верді)


Опера "Дон Карлос"

"Дон Карлос" – чудове зріле творіння великого майстра. Але ставиться ця опера не часто. Одна з причин – вона вимагає великого складу першокласних виконавців. Вперше на розсуд українського глядача опера "Дон Карлос" була представлена 1985 року, а у 2012-му в новому прочитанні знову повернулась на сцену Національної опери, та стала наймасштабнішою постановкою за всю історію Незалежності України.

Нове прочитання твору – поєднання сюжету з багатою драматургією та яскравою сценографією. Костюми героїв відповідають історичній епосі, а декорації та спецефекти доповнюють події, які відбулись в Іспанії XVI століття. Вперше в постановці були використані новітні сучасні технічні засоби. Марією Левитською були розроблені надзвичайні за своєю красою і складністю декорації та виготовлено майже 420 костюмів.

В нашій роботі над цим великим твором не було місця мінімалізму або антрепризним вольностям. Але, незважаючи на глибоку історію твору і його класичне прочитання, ми, як сучасний театр, вважаємо необхідним створення таких видовищних вистав для українського глядача, – зазначив Анатолій Солов’яненко.

У вересні цього року партію Єлизавети Валуа в опері "Дон Карлос" вперше виконала Людмила Монастирська:

Я давно мріяла виконати цю партію, і рада, що ця нагода трапилася мені саме в нашому театрі. Я рада, що завдяки цій партії мій репертуар збільшується і дебют партії Єлизавети Валуа відбувся саме на сцені Національної опери.

22 грудня – опера "Макбет" (Верді)


Опера "Макбет"

Джузеппе Верді, який захоплювався творчістю Вільяма Шекспіра, став першим, хто втілив драму "Макбет" майже без змін. Робота над лібрето тривала довго. Композитор зважився на небувалий творчий експеримент, використавши лібрето в прозі. Потім Верді звернувся до Франческо Марії П'яве для перекладу тексту у віршовану форму. Деякі сцени допрацьовував Андреа Маффеї. Опера "Макбет" виявилася важким завданням для всіх, хто був залучений до постановки, оскільки це перший твір композитора, в якому усім деталям приділялася настільки гостра увага.

В опері поєдналися кращі музичні знахідки трьох попередніх опер: "Двоє Фоскарі", "Жанна д'Арк" і "Аттіла". Прем'єра пройшла у Флоренції 14 березня 1847 році та мала великий успіх.

Партію Леді Макбет виконає Людмила Монастирська — солістка Національної опери України, народна артистка України, володарка рідкісного за красою і силою драматичного сопрано, яка неодноразово підкоряла публіку блискучим виконанням складних і яскравих партій. До речі, саме в цій партії у 2011 році відбувся її тріумфальний дебют на сцені Ковент-Гарден.

Щодо своєї героїні Людмила зауважує:

Принципова відмінність між Шекспіром і Верді, на мій погляд, в тому, що вердіївська леді Макбет – не монстр, не кричуще зло, як воно є, в чистому вигляді. Вона просто слабка людина, амбітна, жадаюча влади, і не більше того. Мені б хотілося, щоб це відчув кожен глядач у залі.

Крім того, на глядачів театру чекають два вишуканих Новорічних Гала-концерти і, звісно ж, головний атрибут новорічних свят – балет "Лускунчик" (Чайковський).

Читайте також: Національна опера України отримала на ювілей незвичайні подарунки