Відкриттю другого фронту передувала довга і дуже напружена дипломатична робота. США з союзниками спершу намагалися уникнути втручання в європейський театр військових дій. Та Сталіну на Тегеранській конференції вдалося вмовити Рузвельта та Черчілля у необхідності відкриття другого фронту.
Планування операції проходило в умовах надсекретності. Німці підозрювали, що проти них можуть виступити американці, тому зміцнили усе узбережжя Франції багатокілометровими лініями оборони. Атака в лоб німецьким фортецям була рівноцінною самогубству. Тому союзники розробили масштабний план дезінформації "Операція Фортітуд".
Згідно з планом, німці мали повірити, що висадка відбудеться в районі Па-де-Кале. Саме ця зона була найближчою до берегів Британії, і саме там німці мали найсильнішу глибоко ешелоновану оборону. Насправді зоною висадки вибрали пляжі Нормандії. Укріплення були і там, проте не такі надійні.
За кілька місяців до операції усіх учасників ізолювали на тренувальних базах, звідки нікого нікуди не випускали. Солдати до останнього не знали, де їх будуть висаджувати. Плани висадки командири отримали лише за добу до операції.
Читайте також: Як розпочалась комп'ютерна революція
Вранці 6 червня після масштабної артпідготовки союзники почали найбільшу в історії десантну операцію – "Оверлорд". В ній взяли участь понад 3 мільйони військових та десятки тисяч одиниць техніки.
Німці оборонялися вкрай запекло. На руку захисникам був рельєф та сильні оборонні лінії. Втім, німці програвали в чисельності – на одного німецького солдата припадало шість союзницьких.
Після кривавої м'ясорубки в точках висадки Омаха, Юта, Сорд, Джуно та Голд союзникам вдалося здолати шалений опір німців та просунутися вглиб країни. Вийшовши на оперативний простір, американці не зупинялися до самого Парижа.
Втрати союзників склали 26 тисяч осіб, а німців – 450 тисяч. Після розгрому у Франції нацисти так і не змогли відвоювати втрачені позиції і були вимушені постійно відступати. А відкриття другого фронту наблизило перемогу у Другій світовій війні.